Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2, luty 1996

ZE ŚWIATA W SKRÓCIE

Sytuacja kobiet na świecie
      Kobiety stanowią 50% ludności świata. Odgrywają one centralną rolę w procesie rozwoju ekonomicznego, ponieważ kontrolują gospodarkę niemonetarną (naturalną gospodarkę rolną nastawioną na bezpośrednią konsumpcję, pracę w gospodarstwie domowym, wychowanie i kształcenie dzieci itp.), a także odgrywają istotną rolę w nieformalnym sektorze gospodarki, szczególnie istotnym dla krajów rozwijających się. Przepracowują one 2/3 światowych roboczogodzin, ale otrzymują mniej niż 10% światowych wynagrodzeń i posiadają mniej niż 1% nieruchomości. Obecnie w większości krajów pomijanie tego wkładu oraz nieuznawanie kobiet w życiu politycznym jest regułą.

Właściciele świata
      Mniej niż 18% ludności świata kontroluje 4/5 światowych zasobów naturalnych. Reszta nie ma nawet na godną egzystencję.

Praca niewolnicza w Brazylii
      W Brazylii, według danych Kościoła katolickiego, odnotowano 16 400 przypadków pracy przymusowej. W dziewięciu stanach brazylijskich zatrudniano (głównie w rolnictwie) tysiące ludzi, w tym wiele dzieci, w warunkach podobnych, jak w czasach niewolnictwa - czytamy w oświadczeniu komisji biskupów do spraw duszpasterstwa.
      Liczba takich przypadków była wysoka już w latach poprzednich. W r. 1990 odnotowano ich 1 500, w r. 1991 - 4 800. Gwałtowny ich przyrost w r. 1992 wynika prawdopodobnie z większej otwartości badanych, ale też ze zubożenia coraz większych grup społeczeństwa, które zmuszone są godzić się na takie warunki pracy.

Ludność świata
      Obecnie żyje na świecie ok. 5 mld ludzi. Do końca tego stulecia będzie ich 6 mld. Z tego 3/4 żyje w Trzecim Świecie. Ponad 700 mln ludzi głoduje, 400 mln dzieci cierpi z powodu poważnych niedoborów pożywienia, 40 tys. z nich codziennie umiera z głodu. Przeciętna długość życia mieszkańców krajów ubogich jest o 36 lat krótsza, niż w Europie.

Wyzysk dzieci w Indiach
      Indyjscy producenci dywanów po raz pierwszy przyznali się, że zatrudniają dzieci i obiecali zaniechać tego procederu. Przedstawiciele Stowarzyszenia Indyjskich producentów i Eksporterów Dywanów i indyjskiej Organizacji Obrony Praw Człowieka "Mukti Pratishtan" postanowili założyć wspólny komitet, który zająłby się w przyszłości całkowitym zniesieniem wyzysku dzieci. Rozwiązanie problemu nie jest jednak łatwe. Na pewno nie jest nim po prostu rezygnacja z zatrudniania dzieci, które tym sposobem straciłyby środki do życia, a ich los uległby jeszcze pogorszeniu. Przy tym tylko drobne palce dziecięce są w stanie wiązać najdelikatniejsze sploty i węzły, niezbędne w produkcji niektórych gatunków dywanów i tkanin.

Głód w Sahelu
      Strefa Sahelu jest regularnie nawiedzana przez klęskę głodu. Z powodu suszy zasiewy nie dojrzewają do żniw. Wielkie szkody wyrządzają też szkodniki, np. szarańcza, niszcząca wielkie obszary upraw. W strefie Sahelu panuje więc wielka śmiertelność - co drugie dziecko nie przeżyje tu 6 roku życia.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]