Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 6, czerwiec 1996

ŚMIETNIK ŚWIATA

      Wzrost ekonomiczny bogatych krajów Północy ma poza swą sterylną, lśniącą i błyskającą różnokolorowymi światłami fasadą również mniej barwną rzeczywistość - coraz potężniejsze hałdy śmieci i odpadów.

      Same tylko kraje EWG produkują rocznie w ramach swojego wzrostu ekonomicznego 2 mld ton odpadów domowych i przemysłowych, które zanieczyszczają glebę, rzeki i morza. Aby nie obniżało to zbytnio standardu życia ich mieszkańców, wywożą te odpady w coraz większej mierze na terytoria narodów, które nie są jeszcze rozwinięte na tyle, aby potrafiły się uwolnić od własnych brudów w równie elegancki sposób.
      Kiedy w r. 1972 na sztokholmskiej konferencji na temat środowiska naturalnego premier Indii, p. Indira Gandhi oświadczyła, że bieda, jaka istnieje w krajach Trzeciego Świata, jest największym zanieczyszczeniem ekologicznym, prawdziwi winowajcy zbliżającej się światowej katastrofy ekologicznej mogli choć na chwilę odetchnąć. Dopiero dwadzieścia lat później na szczycie ekologicznym w Rio de Janeiro premier Malajzji sprowadził problem do właściwych rozmiarów. Zwrócił uwagę, że gdyby nawet 90% mniej zamożnych mieszkańców Ziemi wymarło z głodu, zanieczyszczenie spadnie zaledwie o 10%.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]