ZE ŚWIATA W SKRÓCIE
Indie
1.01.98 byłemu ambasadorowi Niemiec w Indiach, Gerhardowi Fischerowi (76), wręczono Pokojową Nagrodę im. Gandhiego. Otrzymał ją za zasługi w dziedzinie pomocy chorym na trąd oraz za opiekę nad dziećmi dotkniętymi chorobą heinemedina w Indiach. Gerhard Fischer założył kilka punktów opieki nad chorymi w stanach Uttar Pradeś i Tamil Nadu.
Rwanda
Rząd Rwandy pod koniec ubiegłego roku postanowił skonfiskować kilkanaście kościołów katolickich i zamienić je na miejsca pamięci ofiar wojny domowej w latach 1994-95. Decyzja ta wywołała ostry sprzeciw biskupów katolickich, po którym władze zaproponowały kompromis - kościoły nadal pozostaną miejscem kultu, ale zostaną w nich umieszczone specjalne tablice pamiątkowe i szczątki pomordowanych.
Przewodniczący episkopatu Rwandy, abp Thaddee Ntihinyurwa z Kigali, powiedział po spotkaniu z premierem P.C. Rwingemą, że ta jednostronna decyzja rządu sprzeciwia się wolności religijnej i przepisom prawa kanonicznego. Episkopat jest przekonany, że uczczenie pamięci jednej tylko ze stron walczących w wojnie domowej może wywołać urazy drugiej strony.
Według "L'Osservatore Romano" w r. 1997 zginęło śmiercią męczeńską w Rwandzie co najmniej 15 osób duchownych, a w Burundi ponad 40. Może się okazać, że lista ta jest niepełna, gdyż w wyniku walk w rejonie Wielkich Jezior (Rwanda, Kongo, Burundi) mogły zginąć jeszcze inne osoby duchowne, o których dotąd nic nie wiadomo.
Konferencja Episkopatu Rwandy powiadomiła 12.01.1998 r., że w miejscowości Basasamana zginęło 5 zakonnic i 2 parafian. Dwie inne siostry ze zgromadzenia Córek Zmartwychwstania odniosły ciężkie obrażenia. Siostry były ostatnimi przedstawicielami Kościoła w tej parafii, położonej w pobliżu granicy z Kongiem (dawniej Zairem). Ze względu na niepewną sytuację już wcześniej wyjechały inne osoby tam pracujące.
Papua Nowa Gwinea
Agencja "Fides" Kongregacji Ewangelizacji Narodów zaalarmowała światową opinię publiczną, że 1,2 mln osób, tj. ponad 1/4 ludności Papui Nowej Gwinei, grozi śmierć głodowa na skutek straszliwej suszy. Wprawdzie spadł już deszcz, ale poprawa sytuacji nastąpi dopiero w maju. Najtrudniejsza sytuacja panuje na wyspie Irian, podzielonej między Papuę a Indonezję. W grudniu zmarło tam z powodu suszy 545 osób. Również gdzie indziej ludzie umierają z głodu. Całkowitemu zniszczeniu uległy plantacje trzciny cukrowej. Spowodowany tym spadek eksportu może uniemożliwić zakup żywności za granicą. Z powodu braku wody pitnej zamknięto liczne jadłodajnie, a dzieci nie mogą powrócić do szkół.
|