Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 5 (24), maj 1998

DOŻYWIANIE MAŁOLETNICH WIĘŹNIÓW

      Księża Pallotyni z Rwandy proszą nas o wsparcie projektu dożywiania małoletnich więźniów. Podpisał go ks. Janvier Gasore, proboszcz parafii Gikondo.

Sytuacja w więzieniu
      W marcu 1996 roku na terenie parafii Gikondo, prowadzonej przez Księży Pallotynów, zorganizowano więzienie dla osób podejrzanych o udział w ludobójczej wojnie w Rwandzie w 1994 roku. Obecnie jest tam ponad 7 tys. internowanych osób, w tym ponad 500 więźniów małoletnich. Więźniowie żyją w warunkach odbiegających od normalnych warunków więziennych.
      Jednym z podstawowych problemów życia więziennego jest nieregularne i niewystarczające żywienie. Tylko część rodzin internowanych stać na dostarczanie dodatkowej żywności do więzienia. W najtrudniejszej sytuacji są się małoletni więźniowie, zebrani z ulicy, często osieroceni, których nikt nie odwiedza. Ponad 500-osobową grupę więźniów w wieku od 13 do 18 roku życia dotykają choroby głodowe (kwasiorkor, marazm). Ich krytyczna sytuacja zdrowotna staje się dla księży kapelanów odwiedzających więźniów wezwaniem do poszukiwania sposobów i środków przyjścia im z pomocą. Administracja więzienia kieruje do parafii Gikondo prośbę o dożywianie małoletnich więźniów.
      W tym kontekście rodzi się projekt, dożywiania ok. 500 małoletnich więźniów, dotkniętych chorobą głodową. Projekt powstał z inicjatywy proboszcza parafii Gikondo, Księdza Pallotyna Janvier Gasore we współpracy z Ośrodkiem Dożywiania przy Centrum Socjalno-Medycznym Gikondo.

Metody realizacji projektu
      Szczegółowy projekt żywienia oraz jego praktyczną realizację opracował Ośrodek Dożywiania Gikondo prowadzony przez Siostry Pallotynki. Osobą odpowiedzialną za żywienie i formację więźniów w tej dziedzinie jest pani Josée Magali, z zawodu dietetyczka, którą wspierają Siostry Pallotynki: Orencja Żak i Rita Ndumukobwa. Rozliczenia finansowe projektu prowadzi ks. Janvier Gasore, który zapewnia jednocześnie środki transportu. W realizacji projektu powyższe osoby pracują społecznie.
      Podstawową formą działania jest przygotowywanie odżywczej mieszanki pokarmowej, z której więźniowie gotują codzienny napój. Aby uniknąć kradzieży, ks. Janvier Gasore dostarcza do więzienia tygodniowe racje pokarmu w środy. W tym dniu animatorki Ośrodka Dożywiania prowadzą regularne badania więźniów oraz formację z zakresu racjonalnego żywienia, higieny itp. Zdarzają się też przerwy w przymowaniu odżywczego napoju z powodu braku opału w kuchni. Taka sytuacja wymaga dodatkowych wydatków na zakup drzewa.
      Po 4-miesięcznej terapii żywnościowej widać poprawę stanu zdrowia młodocianych więźniów. Racje żywnościowe w więzieniu są nadal niewystarczające, dlatego nasza pomoc nie może być przerwana.

Finansowanie projektu
      Przy aktualnej formie dożywiania małoletnich więźniów należy zakupić miesięcznie: 100 kg mleka w proszku, 35 kg cukru, 140 litrów oliwy, 3.200 kg specjalnej mąki (mieszanka sorgo, soi i kukurydzy). Koszt zakupu powyższych produktów wynosi ok. 1.200.000 FRW (4.000 USD) miesięcznie. W początkowej fazie projekt finansował Caritas Pallotyński z ofiar otrzymanych na działalność charytatywną w Rwandzie. 30% wydatków związanych z realizacją projektu pokrywało Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni).
      Z opinii ekspertów Ośrodka Dożywiania wynika, że dokarmianie małoletnich więźniów winno być kontynuowane, stąd też niezbędne są nowe źródła finansowania projektu. W przypadku zapewnienia środków finansowych z projektu dożywiania będą mogli skorzystać również dorośli więźniowie, dotknięci chorobą głodową.

      Ofiary na dożywianie małoletnich więźniów można wpłacać na nasze konto z podaniem tytułu wpłaty "Dożywianie".


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]