Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 7 (26), wrzesień 1998

NIE MOGLI WYBRAĆ LEPSZEJ NAZWY

      Gdy po raz pierwszy jako misjonarz w Indiach przeczytałem nazwę Maitri, byłem mile zaskoczony. Zaraz przyszedł mi na myśl zespół ludzi, dążących do wysokiego celu, aby zacieśnić stosunki z drugim człowiekiem na zasadzie uszanowania, zrozumienia i solidarności... Bo maitri znaczy miłość, która uzewnętrznia się w przyjaźni. Słowo to pochodzi z sanskrytu i oznacza po prostu przyjaźń. Mitro, przyjacielu - odezwę się do człowieka, który jest mi bardzo bliski. Tak właśnie tłumaczone są słowa Jezusa na język orija: "Wy jesteście przyjaciółmi moimi" - moro mitro (J 15,14).
      Gdy młodzi ludzie z Polski przybrali dla swego ruchu nazwę Maitri, nie mogli sobie wybrać lepszej nazwy dla podkreślenia, że ich stosunek do ludzi z Indii - i w ogóle do ludzi z biednych narodów - ma być zbudowany nie na zasadzie: "bogaty daje coś biednemu", ale na zasadzie dzielenia się z potrzebującym człowiekiem, bo jest on moim bratem.
      Mamy w językach indyjskich różne nazwy na oznaczenie miłości. Sneho oznacza miłość uczuciową, jak np. matki do dziecka. Premo jest już wyższym stopniem miłości. Także miłość erotyczna będzie używała tego wyrazu. Zaś maitri to miłość uszlachetniona, przyjaźń. Gdybyśmy chcieli szukać odpowiedniego słownictwa w naszym, znanym nam słownictwie, najlepszym odpowiednikiem byłaby caritas.

O. Marian Żelazek SVD
misjonarz pracujący w Indiach od niemal 50 lat



Czytaj więcej:


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]