APEL BISKUPÓW POLSKICH O UMORZENIE DŁUGÓW NAJUBOŻSZYM KRAJOM ŚWIATA
Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa, będący czasem szczególnej łaski, nawrócenia i pojednania, jest jednocześnie wezwaniem do naprawienia krzywd i niesprawiedliwości, którymi naznaczony jest współczesny świat. To skłania nas do refleksji nad wszystkimi problemami, które nękają ludzkość. Mamy wiele powodów do wyrażenia wdzięczności Opatrzności Bożej za łaskę coraz większej troski o pokój i sprawiedliwość w Rodzinie Ludzkiej.
Świadomi jednak jesteśmy faktu, że ubóstwo wielu ludzi, często niezawinione, staje się paraliżującym nas złem. Jubileusz jedynego Zbawiciela wszystkich ludzi - jak wierzymy, skłania nas do wyjścia naprzeciw i wsparcia w miarę możliwości tych, którzy znajdują się na granicy ludzkiej egzystencji.
Istotnym elementem biblijnej idei Jubileuszu jest darowanie krzywd, naprawienie niesprawiedliwości, a także darowanie zaciągniętych długów. Podejmujemy więc w pełni wołanie Ojca Św., zawarte w Liście Apostolskim Jana Pawła II Tertio Millennio Adveniente: "Należy wręcz stwierdzić, że działalność na rzecz sprawiedliwości i pokoju w świecie takim jak nasz, naznaczonym przez liczne konflikty i niedopuszczalne nierówności społeczne i ekonomiczne, stanowi kluczowy aspekt przygotowań i obchodów Jubileuszu. Dlatego chrześcijanie, nawiązując do zasad zapisanych w Księdze Kapłańskiej (25,8-28), powinni stać się rzecznikami wszystkich ubogich świata, proponując, aby Jubileusz dał między innymi sposobność do przemyślenia sprawy redukcji, jeśli nie całkowitej likwidacji zadłużenia międzynarodowego" (51).
Kościół, który jest w Polsce, uczestniczył w udręczeniach narodu, który padł ofiarą systemów totalitarnych. I dziś dzieli los wielu córek i synów tego narodu, którzy cierpią biedę, będącą wynikiem niesprawiedliwości w dziedzinie gospodarczej.
Bardziej jednak niż o sytuacji własnego narodu myślimy o tych narodach, zwłaszcza Południa globu, które obciążone zadłużeniem nie są w stanie dźwignąć się z klęski w dziedzinie gospodarczej. Wymaga to daleko idących reform strukturalnych, gospodarczych, społecznych, ale nade wszystko wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.
Solidaryzując się z potrzebującymi siostrami i braćmi podejmujemy i uznajemy za własne wszystkie inicjatywy ludzi dobrej woli w tej dziedzinie i poprzez struktury Stolicy Apostolskiej zwracamy się do wszystkich organizmów międzynarodowych, by podjęły decyzje w dziedzinie redukcji, a jeśli to możliwe, umorzenia zadłużenia, zwłaszcza w krajach ubogich.
Niech wspólne świętowanie Jubileuszu zbliży narody, by budować przyszłe losy świata na braterstwie i solidarności, stanowiących fundament wszelkiego pokoju.
Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi
zebrani na 296 Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
|