Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (31), marzec 1999


PAN PRZYGOTOWUJE UCZTĘ DLA WSZYSTKICH LUDÓW (por. Iz 25,6)
Fragment Orędzia Ojca Świętego Jana Pawła II na Wielki Post 1999 

       Ten rok przygotowania do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ma nam pomóc odnowić przekonanie, że Bóg jest Ojcem, który w umiłowanym Synu dzieli z nami swe życie wieczne. Dzięki historii zbawienia, dokonanej wobec nas i dla nas, uczymy się żyć nowym żarem życia w miłości (por. J 4,10n) - cnoty teologicznej, o której coraz większe zgłębianie w roku 1999 prosiłem ludzi w liście apostolskim Tertio millennio adveniente.
       Doznanie miłości Ojca ponagla chrześcijan do oddania się innym, do pójścia za logiką służby i solidarności w otwarciu się wobec swoich braci i sióstr. Szerokie są dziedziny, w których Kościół przez wieki dawał świadectwo miłości Bożej swoim słowem i działaniem. Dzisiaj ciągle jeszcze widzimy ogromne dziedziny, w których praca chrześcijan winna dawać świadectwo miłości Bożej. Nowe formy ubóstwa i pilne problemy, które niepokoją wiele serc, czekają na konkretne i właściwe rozwiązanie. Ci, którzy są samotni, wyrzuceni poza nawias, głodni, ofiary przemocy, ci, którzy nie mają nadziei, winni doświadczać w miłosnej trosce Kościoła czułości Niebieskiego Ojca, który od początku świata miał w myśli każdą indywidualną istotę, aby każdą napełnić błogosławieństwem. 
       Jeżeli będziemy przeżywać Wielki Post z oczyma utkwionymi w Ojca, ten cały czas stanie się dla nas czasem miłości okazywanej w uczynkach miłosierdzia co do duszy i co do ciała. Myśli nasze kierują się ku tym, którzy nie mają możliwości zaspokajania codziennych potrzeb. Wielu, jak Łazarz, puka do drzwi społeczeństwa - wszyscy ci, którzy nie mają udziału w dobrodziejstwach postępu. Istnieją sytuacje dotkliwej nędzy, które winny poruszać sumienia chrześcijan, przypominając o obowiązku zajęcia się nimi, zarówno indywidualnie, a także jako wspólnoty.
Możliwość okazania swojej gotowości do zaproszenia ubogich i dzielenia się z nimi swoim bogactwem mają nie tylko jednostki. Instytucje międzynarodowe, rządy krajów i ośrodki kontrolujące gospodarkę światową winny podjąć odważne plany i projekty celem zapewnienia sprawiedliwego podziału dóbr ziemi zarówno w poszczególnych krajach, jak i w stosunkach między narodami.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]