Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (31), marzec 1999

UBOGA ÓSEMKA

          Jako przeciwieństwo bogactwa i władzy państw uprzemysłowionych G8, brytyjska organizacja Christian Aid opisała 8 państw biednych i bardzo zadłużonych - P8 (Poor 8).

Jamajka 
       Jest tu mniejsze ubóstwo, niż w innych krajach P8. Stopa życiowa jest niewiele niższa, niż w Rosji. Uważa się, że Jamajka jest zbyt zamożna, aby zakwalifikować ją do redukcji zadłużenia. Ale statystyka ukrywa przepaść dzielącą bogatych od biednych. 1/3 mieszkańców żyje w skrajnej nędzy. Trudności gospodarcze, nierówność i napięcia polityczne powodują, że Kingston - stolica kraju - ma jeden z najwyższych wskaźników przemocy na świecie.
       W latach 90-tych wydatki na cele zdrowotne w procentach Produktu Krajowego Brutto (PKB) spadły, a należne odsetki wzrosły. Prawie 50% wydatków rządowych wiąże się z odsetkami, a suma ta jest dwukrotnie większa, niż wydatki na edukację i ochronę zdrowia. Rokowania między Jamajką a wierzycielami utkwiły w martwym punkcie. 

Boliwia 
       We wrześniu 97 Boliwię zakwalifikowano jako drugi kraj do redukcji zadłużenia w ramach Inicjatywy HIPC (Wysoko Zadłużone Kraje Ubogie) - odsetki obniżono z 56 na "tylko" 36 dolarów na osobę rocznie. Wydatki państwa na edukację i ochronę zdrowia przez ostatnie dziesięciolecie drastycznie obcinano, spełniając żądania międzynarodowych wierzycieli. Obecnie na jedno dziecko wydaje się o 40% mniej, niż 20 lat temu, a naprawienie szkód będzie trwać całe pokolenia. Milion dzieci w ogóle się nie uczy. Na wsi 1/3 dzieci kończy naukę po piątej klasie, a połowa wszystkich dziewcząt nie chodzi do szkoły. 
       Z powodu złej sytuacji gospodarczej wiele osób zaczyna się zajmować uprawą koki - surowca do produkcji kokainy. Według oficjalnych statystyk z r. 1989 ponad pół miliona Boliwijczyków ma udział w produkcji kokainy lub w produkcji, przetwarzaniu i eksporcie koki - rośliny z której wytwarza się kokainę. Ci ludzie tworzą szacunkowo dalszych 300 tys. miejsc pracy. Tak więc ok. 40% z dwóch milionów zdolnych do pracy Boliwijczyków utrzymuje się z handlu narkotykami, który stale rośnie. Eksport kokainy stał się najważniejszym źródłem dochodów na spłatę długów. 

Nikaragua 
       Na każdym obywatelu tego kraju ciąży dług w wys. 1350 dolarów - równowartość 4 lat pracy. W ciągu 7 lat Nikaragua przesunęła się z 90. na 127. miejsce we wskaźniku rozwoju osoby ludzkiej. Prezydent kraju stwierdził, iż nie jest sprawiedliwe, że kraj musi wydać do 50% dochodów z eksportu na odsetki. Redukcja długów dla Nikaragui w związku z programem HIPC jest uwarunkowana zakończeniem 6-letniego programu MFW, który zaczął się w 1998 r. Został on skrytykowany przez ONZ, która twierdzi, że należy stworzyć lepszy program uwzględniający wydatki na zdrowie i edukację, które są podstawą osiągnięcia długofalowego rozwoju społecznego. 

Bangladesz 
       Od ogłoszenia niepodległości w 1971 r. znacząco zwiększyła się tu średnia wieku, możliwości edukacji dla kobiet i zmniejszył się analfabetyzm. Ale jest to nadal kraj niezwykle ubogi. Wydatki na cele zdrowotne i na edukację są podobne jak w Afryce. Kraj ma najniższy poziom zadłużenia ze wszystkich krajów P8, nie może więc liczyć na jego redukcję w ramach inicjatywy HIPC. Ale wydatki na odsetki są dwukrotnie wyższe, niż na ochronę zdrowia. W szalonym eksperymencie, mającym na celu zdobycie dewiz i zwiększenie eksportu, Bangladesz został zmuszony do podjęcia projektu popieranego przez Bank Światowy. Przez 10 lat 100 tys. ha wybrzeża zamieniono na fermy krewetek. Owoce morza stały się trzecią pozycją eksportową tego kraju. Eksport krewetek do Europy jest rentowny, ale zyski nie przeniosły się na lokalnych rolników. Zasolona ziemia leży odłogiem. Po pięciu latach wyczerpały się możliwości produkcji krewetek, a ziemia na tym miejscu nie chce już rodzić ryżu. 

Tanzania 
       Joice urodziło się 14.08.1997 w szpitalu Mawala w niewielkiej wiosce w Tanzanii. Leżała w ramionach swej mamy i była dla niej symbolem nowej nadziei. Ale Joice obciąża 250 dolarów zadłużenia zagranicznego na głowę, a roczne zarobki przeciętnego mieszkańca Tanzanii są o połowę mniejsze. Jej mama mówi: "Nie wiem, czy Joice dożyje dojrzałości". Jej pesymizm jest uzasadniony. Joice ma 14 razy mniejszą szansę przeżycia, niż dziecko brytyjskie. Co roku ponad 250 tys. dzieci umiera w Tanzanii przed 5. rokiem życia, najczęściej z powodu uleczalnych chorób. Pod naciskiem międzynarodowych instytucji finansowych Tanzania z braku własnych środków wprowadza opłaty w ośrodkach zdrowia i szkołach. Jest to wielki ciężar dla biednych rodzin, żyjących z dnia na dzień. Mieszkańcy Tanzanii są wciągnięci w spiralę ubóstwa. Często muszą sprzedawać swoje zwierzęta, by opłacić podstawową opiekę medyczną. 

Malawi 
       Przez 30 lat Zachód wspierał brutalnego i niekompetentnego dyktatora Hastingsa Bandę. Wraz z zakończeniem zimnej wojny Zachód zezwolił na wybory i Banda został obalony. Pod rządami Bandy Malawi stała się piątym najbiedniejszym krajem świata. Odsetek dzieci niedożywionych był wyjątkowo wysoki, a odsetek osób chorych na AIDS był jednym z najwyższych w Afryce. Większość obywateli Malawi to rolnicy, a w kraju brakuje ziemi. Jedyna nadzieja na rozwój to stworzenie nowych miejsc pracy poza rolnictwem, a do tego potrzebna jest edukacja. Szkoły podstawowe w Malawi są najgorzej wyposażone w całej Afryce. Malawi wydaje więcej na spłatę odsetek, niż na ochronę zdrowia i edukację łączne. Jednak według Banku Światowego redukcja zadłużenia dla Malawi nie jest potrzebna. 

Mozambik 
       W latach 80-tych RPA prowadziła wojnę z Mozambikiem. Jeden z dłuższych i ostrzejszych konfliktów w Afryce pochłonął ponad milion istnień ludzkich, a 5 mln musiało opuścić swe domy. Mozambik jest najbiedniejszym krajem na świecie. Usiłuje odbudować drogi, sklepy, szkoły i fabryki. Ale wierzyciele żądają ok. 100 mln dolarów rocznie w ramach spłaty odsetek. Redukcja zadłużenia w ramach inicjatywy HIPC dotyczy tylko tych długów, których kraj i tak nie spłacał, więc wysokość spłat nie uległa zmianie. Wprowadzenie powszechnej szkoły podstawowej z braku środków zostało odsunięte do r. 2010. 

Etiopia 
       Kraj nadal leczy rany po 30 latach wojny i głodu. Etiopia musi skierować wszystkie swe możliwości na odbudowę. Według Banku Światowego w latach 1994-96 Etiopia miała najwyższy wskaźnik spłaty odsetek na świecie - 47% wszystkich przychodów z eksportu pochłaniały odsetki i spłata długów. W efekcie wydatki na ochronę zdrowia i edukację są najniższe spośród krajów P8. Tylko 20% dzieci rozpoczyna naukę w szkole, a tylko 25% mieszkańców ma dostęp do zdrowej wody pitnej - najniższy wskaźnik na świecie.
       Etiopia miała uzyskać redukcję zadłużenia w zw. z programem HIPC w 1997 r., ale znalazła się na linii sporu między MFW a Bankiem Światowym. Bank chwalił fakt, że rząd priorytetowo traktował potrzeby ekonomiczne wiejskiej większości. Lecz MFW opóźnił redukcję długów i żąda szybszej prywatyzacji oraz reformy w sektorze finansów.

Tłumaczył Adam Gosiewski

[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]