Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 3 (32), kwiecień-maj 1999

KRAJE W KRYZYSIE

Upadek Zambii 
      Niegdyś Zambia była jednym z najbogatszych państw w Afryce. Dziś każdy obywatel tego kraju jest zadłużony na ponad 800 USD, równowartość trzyletniej pensji.
      W latach 60-tych większość dochodów Zambii pochodziło z produkcji miedzi. Jej sprzedaż była bardzo dochodowa, więc wydatki państwa rosły. Rynek załamał się w latach 70-tych. Zambia korzystając z doradztwa finansowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego zaciągnęła pożyczki, zapewniona, że ceny miedzi z pewnością wrócą do pierwotnego poziomu. Ale tak się nie stało. Kredyty zostały zużyte głównie na projekty reprezentacyjne, a Zambia stawała się coraz biedniejsza.
      W latach 80-tych wkroczył MFW. Uruchomiono serię projektów rolniczych, z których żaden nie został ukończony. W r. 1986 prezydent Kaunda zarzucił reformy opracowane przez MFW. Rząd brytyjski natychmiast wstrzymał 50 mln dolarów pomocy.
      Pod koniec 1986 r. został wprowadzony nowy program rolniczy. Dotacje na żywność zostały zmniejszone, a cena kaszki mili (podstawowego produktu żywnościowego) podwoiła się z dnia na dzień. W wyniku rozruchów, w których zginęło 15 osób, prezydent po trzech dniach obniżył cenę.
      W wyborach prezydenckich w 1991 r. nowo wybrany Hiluba wprowadził dalsze reformy gospodarcze, polegające m.in. na zmniejszeniu dotacji do żywności oraz powszechnej prywatyzacji. Dzisiaj warunki życia biednych wciąż się pogarszają. W zagłębiu miedziowym 60% ludności pozostaje bez pracy, a koszty utrzymania dla rodzin o niskich dochody dramatycznie wzrosły. 

Zapaść w Wybrzeżu Kości Słoniowej 
      W latach 1960-70 PBK Wybrzeża Kości Słoniowej rósł o 11% rocznie. Kraj został obwołany jako przykład rozwoju gospodarczego w stylu zachodnim. Z wysokimi wskaźnikami wzrostu i niskim poziomem odsetek bankowych zaciągnięcie kredytów na dalszy rozwój wydawało się dobrym pomysłem. Zachód był gotów dostarczyć pieniędzy. Faktycznie rząd wydawał nieroztropnie pieniądze na niewłaściwe programy lub na prywatne cele reprezentacyjne.
      W r. 1979 ceny kakao i kawy (najważniejszych towarów eksportowych tego kraju) drastycznie spadły. Wybrzeże Kości Słoniowej znalazło się w kryzysie. Klub Paryski wyraził zgodę na zmianę rozłożenie w czasie spłaty zadłużenia kraju.
      W późniejszym terminie MFW i Bank Światowy pożyczyły następne pieniądze, ale na warunkach represyjnych. Wielu pracowników administracji zostało zwolnionych. W latach 80-tych wycinanie lasów wzrosło do poziomu 300 tys. ha rocznie - państwo próbowało zwiększyć produkcję rolną i zarabiać na sprzedaży drewna, aby spłacać odsetki. Średnie dochody roczne spadły z 1200 USD na głowę w 1978 r. do 600 dolarów w 1991 r. W latach 80-tych PBK konsekwentnie spadał o 4,6% rocznie. Obecnie łączne zadłużenie tego kraju wynosi ponad 20 mld dolarów, w porównaniu z 8 mld w r. 1980. Ta suma jest dwukrotnie wyższa niż roczny PBK i pięciokrotnie wyższa, niż dochody z eksportu.

Źródło: The Debt Cutter's Handbook
Tłumaczył Adam Gosiewski

[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]