Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 4 (33), czerwiec 1999

MISJONARZE Z RWANDY PROSZĄ O POMOC

Ośrodek dożywiania w parafii Kinoni

Kinoni, 17.04.99
Tu mieszkają powracający uchodźcy       Nasza parafia jest częścią diecezji Ruhengeri, która leży w północnowschodniej części Rwandy. Jest to region, który objęty był walkami pomiędzy zwaśnionymi stronami. Na skutek tego część ludności z naszej parafii zamieszkała w obozie i nie była w stanie uprawiać swojej ziemi. Najbardziej ucierpiały dzieci i osoby w podeszłym wieku.
      W ostatnich miesiącach po pewnym czasie względnego spokoju w naszym regionie większość ludności powróciła na teren naszej parafii. Wrócili wygłodniali i biedni. Zwłaszcza w opłakanym stanie są dzieci, chorzy i starsi. Wielu musi mieszkać w szałasach.
Szałas uchodźców       Wasza pomoc w wysokości 1 mln FRW, którą otrzymaliśmy za pośrednictwem ks. Stanisława Filipka, pozwoliła nam zaopiekować się najbardziej potrzebującymi. Kupiliśmy najpotrzebniejsze artykuły spożywcze. Część pieniędzy przeznaczyliśmy na leczenie oraz zakup odzieży, szczególnie dla małych dzieci.

      Oto rozliczenie finansowe:

2 t fasoli195.000 FRW
3 t sorgo240.000 FRW
200 kg mleka224.000 FRW
odzież246.500 FRW
leczenie78.700 FRW
inne wydatki15.800 FRW

Zagłodzona sierota z parafii Kinoni        Dziękujemy za tę pomoc i pamięć o potrzebujących w Rwandzie. Równocześnie chcemy Was prosić o dalsze wsparcie. Z powodu istniejącej sytuacji duża liczba dzieci, jak również wielu starszych zapadło na chorobę głodową. Ich liczba dochodzi obecnie do 250, ale wciąż są nowe przypadki. Chcemy dla nich zorganizować ośrodek dożywiania w ich rejonie, który nazywa się MUSASA i jest odległy od naszej parafii o 20 km. Ze względu na odległość wielu chorych nie jest w stanie przychodzić codziennie do parafii.
      Za realizację projektu będą odpowiedzialni: proboszcz parafii Kinoni, Księża Pallotyni i Siostry Św. Wincentego a Paulo. W projekcie wezmą też udział miejscowi chrześcijanie, którzy pomogą w szukaniu opału, przygotowaniu pożywienia i rozdzielaniu go.
      Projekt przewidziany jest na cztery miesiące. Tyle trzeba czasu, aby dzieci z objawami choroby głodowej wróciły do normalnego stanu.
      Zgodnie z tutejszą praktyką, potrzeby dla jednego dziecka z objawami choroby głodowej są następujące: mleko - 2,1 kg, cukier - 1,2 kg, olej - 0,9 kg, sorgo - 4,5 kg oraz fasola i dostępne tu witaminy, leki i koszty leczenia. Przewidziane miesięczne wydatki na jedno dziecko wyniosą ok. 4.730 FRW.
      Dla orientacji podaję aktualne ceny z naszego regionu za jeden kilogram: mleko - 1.120 FRW, cukier - 260 FRW, olej - 560 FRW, sorgo - 90 FRW, fasola - 120 FRW.
      Koszt zrealizowania tego projektu wyniesie 13.500 USD. Udział Księży Pallotynów wyniesie 2.000 USD, udział Sióstr 1.000 USD. Brakujące fundusze na realizację tego projektu wynoszą więc 10.500 USD. Liczymy na Waszą pomoc, tyle razy już wypróbowaną.
      Zapewniamy o pamięci w modlitwie naszej i naszych parafian.

Ks. Antoni Myjak, proboszcz parafii Kinoni


Szkoła szycia dla dziewcząt w parafii Gikondo

Kigali, 1.06.1999
      Pozdrawiamy Was, drodzy Dobroczyńcy. Niech pokój Boży będzie z Wami.
      Równocześnie przedstawiamy naszą prośbę dotyczącą projektu nauki szycia.
      W naszej parafii Gikondo jest dużo dziewcząt, które nie mogły kontynuować nauki z powodu ubóstwa. Większość z nich to sieroty. Po przeanalizowaniu tego problemu zgromadzenie Sióstr Pallotynek postanowiło zająć się tymi dziewczętami w miarę naszych skromnych środków. Zaczęłyśmy od założenia pracowni krawieckiej. Dziewczęta uczą się szyć, haftować, robić na drutach i gotować.
      Uruchamianie pracowni stwarza dwa zasadnicze problemy: zdobycie materiałów i odpowiedniego wyposażenia, aby móc przyjąć wszystkie dziewczęta, które się zgłoszą. Ma to być kurs czteroletni. Liczymy na przyjmowanie najwyżej 30 dziewcząt rocznie.
      Oczekując przychylnej odpowiedzi na naszą prośbę, polecamy Was Najśw. Pannie.

Odpowiedzialna, s. Angélique Cyakwera

      Do prośby dołączony jest kosztorys na sumę 4.512.400 FRW (ok. 13.700 USD) na zakup mebli, 10 maszyn do szycia, przyborów krawieckich i dziewiarskich, przyborów szkolnych i materiałów eksploatacyjnych. Jak dotąd byliśmy w stanie przekazać tylko 3.000 dolarów.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]