MY A TRZECI ŚWIAT Pismo gdańskiego ośrodka Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI |
|
Nr 5 (59), czerwiec 2002 |
OBJAWIENIA W KIBEHO Kongregacja Nauki Wiary rozpoczęła proces uznania autentyczności objawień w Kibeho w Rwandzie. Są to pierwsze objawienia maryjne w Afryce. Może jest to znak czasów, że Matka Boża po wielu „wizytach” w Europie Zachodniej w ciągu minionego stulecia (Lourdes, Fatima, La Salette, Banneux, Montichiari itd.) objawiła się w Afryce. Pięćset lat temu, wkrótce po odkryciu Nowego Świata, Matka Boża po raz pierwszy ukazała się w Guadalupe w Meksyku. Dziś w Ameryce Łacińskiej żyje więcej chrześcijan, niż na jakimkolwiek innym kontynencie.
W Kibeho objawienia zaczęły się w listopadzie 1981 r., gdy siedmioro młodych ludzi ujrzało Matkę Bożą i Jezusa. Biskup Jean Gahamanyi czuwał nad objawieniami w sposób godny naśladowania. Zainteresował się nimi jeszcze przed ich zakończeniem, uznając obfitość łask duchowych i demaskując nieprawidłowości, które obficie pojawiają się w takich przypadkach (w Lourdes też była „epidemia” widzących). Komisja złożona z teologów i lekarzy przeprowadziła konieczne badania, w efekcie czego biskup w 1988 r. dał swe pozwolenie na kult publiczny.
W Rwandzie Matka Boża ukazała się jako Matka Słowa, niosąc orędzie miłości i współczucia skierowane do ludzi naszych czasów. Pomiędzy Medżugorje a Kibeho istnieją pewne podobieństwa: objawienia zaczęły się w tym samym roku (w czerwcu i w listopadzie), jest prawie ta sama liczba widzących (6 i 7), są oni rówieśnikami, zaś kilka lat po rozpoczęciu objawień krwawe konflikty etniczne dotknęły Jugosławię oraz Rwandę. W niektórych wizjach widzący widzieli masakry z obydwu tych wojen domowych, na długo przed ich rozpoczęciem. Zasadnicza treść orędzia z Kibeho, podobnie jak z Medżugorje, to zaproszenie do nawrócenia, modlitwy i postu.
Jednak są i różnice. Choć Matka Boża jest zawsze ta sama, dostosowuje się jednak do okoliczności: mówi po chorwacku z Chorwatami, z mieszkańcami Rwandy mówi w ich języku. Pobudza ich do odmiennych gestów i słów, zgodnie z ich tradycjami i kulturą.
Jeden z widzących z Rwandy, Emmanuel, zginął później w czasie wojny, zaś Kibeho stało się miejscem masowej rzezi.
Biskup Bigirumwami, pierwszy biskup diecezji Nyundo w Rwandzie, podczas trwania tych objawień powiedział: „Mamy nadzieję, że Kibeho stanie się ośrodkiem modlitwy i nawrócenia. W ten sposób będą mogły popłynąć obfite wody niosące błogosławieństwo i zalążki nawrócenia. Cóż to za piękna nadzieja!” Mirco Trabuio |
|
[Spis treści numeru, który czytasz] |