MY A TRZECI ŚWIAT Pismo gdańskiego ośrodka Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI |
|
Nr 8 (62), wrzesień 2002 |
„ANTYSZCZYT” ZIEMI
19.08. w Johannesburgu (RPA) odbył się „antyszczyt” Ziemi, w którym wzięli udział przedstawiciele ok. 7 tys. organizacji pozarządowych z całego świata. Był to alternatywny szczyt przed ONZ-towskim Światowym Szczytem Zrównoważonego Rozwoju, który odbył się tam w dniach 26.08.-4.09.
W promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Johannesburga i w innych miastach RPA, jak w odległym o 500 km Kimberley, 40 tys. przedstawicieli organizacji pozarządowych dyskutowało o problemach światowych, zajmując krytyczne stanowisko wobec decyzji, które miały być podjęte na Szczycie Ziemi 2.
Głównym elementem „antyszczytu” było Globalne Forum Społeczeństwa Obywatelskiego. Manifestacje i dyskusje związane z rozwojem cywilizacji były okazją do poruszenia takich tematów, jak rolnictwo ekologiczne, odnawialne źródła energii, ekoturystyka, recykling, zadłużenie Trzeciego Świata, warunki handlu światowego i likwidacja biedy.
Organizacje pozarządowe, nawiązując do „Akcji 21”, dokumentu opracowanego na pierwszym Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w r. 1992, opracowały w Johannesburgu „Program 21” (21 wieku) społeczeństwa obywatelskiego i przedstawiły go na Szczycie Ziemi.
Światowy Szczyt był największą konferencją ONZ w historii. Brało w nim udział około 50 tys. uczestników (ponad 100 szefów państw lub rządów), by szukać możliwości poprawy warunków życia na świecie przy ograniczeniu szkód dla środowiska.
|
|
[Spis treści numeru, który czytasz] |