ZE ŚWIATA W SKRÓCIE
Dzieci Afryki
Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) światowa produkcja żywności jest bliska historycznego maksimum. Jej podział jest jednak wciąż przerażająco nierównomierny. Według dyrektora FAO, Jacquesa Dioufa, „głód, niedożywienie, niepewność przyszłości zagraża milionom mężczyzn, kobiet i dzieci w różnych regionach z przyczyn naturalnych lub z powodu okoliczności o charakterze politycznym czy ekonomicznym”. Afryka powinna o 300% zwiększyć produkcję żywności, by w r. 2050 wyżywić wszystkich swych mieszkańców, Ameryka Łac. i Karaiby o 80%, Azja o 69%, zaś Ameryka Płn. o 30%. W Europie zapotrzebowanie na żywność spadnie.
Według Międzynarodowej Organizacji Pracy na całym świecie 250 mln dzieci poniżej 15. roku życia jest zmuszanych do pracy zarobkowej, a 120-140 mln z nich jest w pracy wyzyskiwanych, często jako niewolnicy. Najwyższy odsetek dzieci pracujących w wieku 5-14 lat jest w Afryce - 41%. Większość pracuje w rolnictwie - aż 77%. Tkają też dywany, pracują w budownictwie, cementowniach, przemyśle metalowym, na plantacjach kakao, kawy, herbaty i sizalu, a także w handlu ulicznym, obnośnym, jako czyścibuty i przy różnych ciężkich pracach domowych. Pracują długie godziny, często odizolowane od rodziny i przyjaciół. Według ostatnich badań w Zimbabwe małoletnie pomoce domowe pracują 10-15 godzin dziennie, zaś w Maroku 72% dzieci zarabiających w ten sposób zaczyna pracę przed siódmą rano, a idzie spać o jedenastej w nocy.
Według Organizacji Czerwonego Krzyża w 33 konfliktach zbrojnych, które ostatnio się toczyły, walczyło ponad 200 tys. dzieci. W czasie wojny pozostawione są one same sobie. Strach przed samotnością i głodem czyni je łatwym łupem do rekrutacji. Posiadanie broni może im zapewnić jedzenie lub poczucie większego bezpieczeństwa. Najtrudniejsza jest sytuacja dzieci-żołnierzy. Sudańska Armia Wyzwolenia porywa ze wsi setki dzieci i wciela do swych szeregów. W Liberii podczas ostatniej wojny Narodowy Front Patriotyczny miał jednostki złożone z dzieci w wieku 9-10 lat, a obserwator Czerwonego Krzyża stwierdził udział w walkach nawet siedmiolatków. Erytrejski Front Wyzwolenia Narodowego rekrutuje chłopców i dziewczynki poniżej 14 lat do walki z Frontem Wyzwolenia Oronomo.
|