ZE ŚWIATA W SKRÓCIE
AIDS w Afryce
Obecnie na świecie 36 mln ludzi żyje z AIDS, z tego aż 25 mln - w Afryce. Na 22 mln ofiar śmiertelnych aż 17 mln przypada na Afrykę. W Botswanie 20% populacji między 15 a 49 rokiem życia to nosiciele wirusa; w stolicy Burundi (Bujumbura) zarażonych jest 20% dorosłych, a w Zimbabwe 25%. W Rwandzie co piąty człowiek umiera na AIDS, a na Wybrzeżu Kości Słoniowej co drugi chory w szpitalu ma HIV. W tych krajach Czarnej Afryki, gdzie istnieje statystyka, liczby są wstrząsające. Kiedy w Europie i Ameryce ogólnie uważa się, że AIDS jest pod kontrolą, w Afryce jest odwrotnie: w zawrotnym tempie wzrasta liczba zarażonych i epidemii nikt nie jest w stanie ujarzmić.
Przyczyną tak szybkiego wzrostu zarażeń AIDS jest: ubóstwo, liczne wojny i migracja ludzi z tym związana, wielka liczba uchodźców, brak programów walki z AIDS ze strony rządów afrykańskich, brak funduszy na zwalczanie choroby, dezinformacja, wstyd dyskutowania o sprawach seksualnych oraz kulturowe zachowania seksualne. Można powiedzieć, że AIDS to potop, zalewający Afrykę.
AIDS dziesiątkuje najbardziej produktywne pokolenie w Afryce, wpływając tym samym na zmniejszenie produkcji żywności i cofając rozwój tych krajów o dziesięciolecia. Afryka jest jedynym regionem, w którym większość zarażonych to kobiety.
Epidemia AIDS zaczęła wzbudzać bezprecedensowe zainteresowanie. Stała się priorytetowym tematem na szczytach G8 i OJA. Na zgromadzeniu ogólnym ONZ odbyła się specjalna sesja poświęcona AIDS. Rada Bezpieczeństwa spotkała się już cztery razy - AIDS uznano za zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Prawdziwy kryzys jednak dopiero się zaczyna. Szacuje się, że dotychczasowa liczba zachorowań i śmierci wywołanych tą epidemią to zaledwie 10% ofiar, których oczekuje się w przyszłości.
W dwóch krajach afrykańskich radykalnie zmniejszono rozprzestrzenianie się AIDS. Uganda, która pierwsza stała się ofiarą epidemii, zorganizowała kampanię zapobiegawczą, która przyczyniła się do spadku zarażeń z 30 do 8%. Taka sama kampania zorganizowana w Senegalu pozwoliła zapobiec epidemii, zanim ta zdołała się rozprzestrzenić.
|