MY A TRZECI ŚWIAT Pismo gdańskiego ośrodka Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI |
|
Nr 6 (70), wrzesień 2003 |
WESPRZYJMY BUDOWĘ SZKOŁY Księża Pallotyni w Rwandzie rozpoczęli pracę w nowej parafii przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kabuga. Powstał też projekt rozbudowy szkoły podstawowej, o którym pisał ks. Stanisław Kuraciński.
Miasteczko Kabuga
Kabuga leży 20 km od stolicy Rwandy, Kigali. Ostatnio rozwija się błyskawicznie. Od wojny w r. 1994 liczba mieszkańców podwoiła się - dziś jest ich już ok. 20 tys. Kabuga w r. 2000 otrzymało tytuł miasta, co tworzy wielką perspektywę dla dynamicznego rozwoju gospodarczego i religijnego. Dostrzega się wielki napływ migrantów z krajów sąsiednich, jak Uganda, Burundi i Kongo. Sprzyja to rozwojowi sekt, nowych ruchów religijnych, a także islamu. Muzułmanie działają tu bardzo prężnie. W ostatnim czasie w Kabuga i okolicach powstało pięć nowych meczetów, zaś metodyści zakupili wielki teren z myślą o utworzeniu uniwersytetu.
Problemy szkolnictwa
Szkolnictwo w Rwandzie jest z wielu powodów na coraz niższym poziomie. Państwo nie ma wystarczających środków na odpowiednie funkcjonowanie służby zdrowia; z braku środków bardzo cierpi też szkolnictwo. Choć w Rwandzie istnieje powszechne prawo do edukacji podstawowej, z braku środków na czesne co najmniej 35% dzieci nie chodzi do szkoły. Doskonale wiemy, że rozwój społeczeństw wiąże się z możliwością zdobywania wiedzy. Jednak tworzący się system nie daje wszystkim możliwości wykształcenia podstawowego. Poziom życia ludności spada. Dlatego wyzwaniem jest stworzenie możliwości nauki dla wszystkich dzieci, też najuboższych.
Ośrodek Szkolny w Kabuga
Na terenie parafii Kabuga istnieje pięć szkół średnich, do których uczęszcza około 1000 uczniów, oraz osiem szkół podstawowych, które liczą około 6600 uczniów
Katolicka szkoła podstawowa w Kabuga z powodu ciągle rosnącej liczby uczniów wymaga rozbudowy oraz remontu generalnego niektórych budynków, aby podnieść poziom nauczania. Trudno wymagać wiele od nauczycieli, gdy w na lekcji jest 50-60 uczniów.
Katolicka szkoła podstawowa w Kabuga należy do diecezji.Teren, na którym leży, jest własnością parafii. Budowę szkoły zaczęto w r. 1984 z inicjatywy Kościoła. Liczba uczniów stale rośnie. Stopniowo dobudowywano poszczególne bloki klas, by pomieścić wszystkie dzieci. Obecnie ich liczba sięga już 1720. Całość stanowi pięć budynków, mieszczących razem 18 klas, które są w dobrym stanie, natomiast 2 bloki z 8 klasami, zbudowane tuż po wojnie z cegieł z suszonej gliny, szybko uległy zniszczeniu. Budynki te trzeba odbudować. Z powodu dziur w dachu nauka w czasie opadów jest niemożliwa. Miejsca jest też za mało, by przyjąć wszystkie dzieci. Niektóre z nich uczą się w pomieszczeniu katechumenatu oraz w zakrystii kościoła.
Projekt budowy sześciu klas
Państwo nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby nauczania podstawowego. Dlatego parafia we współpracy z dyrekcją szkoły i komitetem rodzicielskim chcą zająć się budową sześciu nowych klas (dwa budynki po trzy klasy każdy; wymiary klasy są w Rwandzie standardowe: 7 x 8 m lub 56 m2) i toalet. Poprawi to jakość nauczania i umożliwi przyjęcie wszyskich dzieci z tej dzielnicy.
Przewidywane koszty
Dwa budynki po trzy klasy 23.970 USD
wyposażenie 2.400 USD
12 toalet dla 1700 uczniów 3.200 USD
Razem: 29.570 USD
Koszt jest stosunkowo niski ze względu na zaangażowanie dyrekcji szkoły, rodziców i udział ludności, głównie w pracach przygotowawczych i budowlanych. Dyrekcja wraz z komitetem rodziców starają się zapewnić ich wkład w położenie fundamentów i w pracę, głównie ręczną, oraz w transport cegły, wody i innych materiałów.
Wkład w finansowy w budowę 6 klas:
Dobrodzieje 5.000 USD
Księża Pallotyni - Rwanda 5.000 USD
Ludność lokalna i uczniowie 570 USD
Brakuje 19.000 USD
Prosimy o wsparcie
Społeczny i duchowy rozwój człowieka dokonuje się poprzez szkolnictwo, które w Rwandzie i innych krajach Afryki potrzebuje szczególnej pomocy ludzi dobrej woli. Częściowo już sfinansowaliśmy projekt rozbudowy szkoły, przekazując 5.000 dolarów. Na razie więcej nie mamy, ale chcemy uzbierać brakującą sumę. Dlatego prosimy o wpłaty na nasze konto z tytułem „szkoła podstawowa”. Opracował Wojciech Zięba
|
|
[Spis treści numeru, który czytasz] |