Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 7 (71), październik 2003

BEATYFIKACJA MATKI TERESY
Historia procesu beatyfikacyjnego

5.09.1997: O godz. 18.30 Matka Teresa umiera w Domu Matki w Kalkucie.
23.10.1997: Półtora miesiąca po śmierci Matki Teresy arcybiskup Kalkuty, Henry D'Souza, prosi Kongregację Spraw Kanonizacyjnych o dyspensę od przepisu wymagającego pięciu lat od śmierci, by rozpocząć dochodzenie diecezjalne dotyczące „życia, cnót i sławy świętości” Matki Teresy.
5.09.1998: Dokładnie w rok po śmierci Matki Teresy miał miejsce cud za jej przyczyną. Siostry ze zgromadzenia Misjonarek Miłości położyły medalik na trzydziestoletnią Hinduskę z Kalkuty, Monikę Besra, mężatkę i matkę trójki dzieci. Chorowała na gruźlicę i nowotwór żołądka. Z powodu obrzęku brzucha wyglądała, jakby była w szóstym miesiącu ciąży. Została nagle (w ciągu jednej nocy) i w niewytłumaczalny sposób uzdrowiona. Fakt ten został stwierdzony przez pięciu lekarzy, potem uznany przez teologów, a następnie przez kardynałów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
12.12.1998: Ojciec Święty zezwolił na wcześniejsze rozpoczęcie dochodzenia.
19.03.1999: Przełożeni Generalna Misjonarek i Misjonarzy Miłości mianują o. Briana Kołodziejczuka MC postulatorem, mającym nadzorować dochodzenie i działać na jego rzecz.
8.04.1999: Biskupi z regionu Bengalu Zachodniego zgadzają się rozpocząć dochodzenie przed normalnym pięcioletnim terminem od śmierci.
21.04.1999: Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydaje Nihil Obstat deklarujące, że ze strony Stolicy Apostolskiej nie ma żadnych przeszkód w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Matki Teresy.
6.06.1999: Siostra M. Lynn Mascarenhas MC, mieszkająca w Domu Matki w Kalkucie, zostaje mianowana wicepostulatorką.
11.06.1999: Postulator przedkłada arcybiskupowi Kalkuty petycję, prosząc go o rozpoczęcie dochodzenia diecezjalnego; do petycji dołącza biografię Matki Teresy oraz listę świadków, których należy przesłuchać.
12.06.1999: Arcybiskup ogłasza petycję Postulatora i deklaruje rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Matki Teresy z Kalkuty.
26.07.1999: Urzędowe otwarcie procesu w czasie uroczystego nabożeństwa w kościele Najśw. Maryi Panny w Kalkucie. Arcybiskup zarządza złożenie przysięgi przez 12 członków zespołu dochodzenia diecezjalnego. Ten akt rozpoczyna okres badania faktów, dokumentów i materiałów związanych z życiem i pracą Matki Teresy oraz przesłuchań naocznych świadków z różnych wyznań, narodowości i pozycji społecznych (przesłuchano 113 osób, choć procedura wymaga tylko 50).
15.08.2001: Sesja kończąca dochodzenie diecezjalne w kościele Najśw. Maryi Panny w Kalkucie. Owocem tej pracy jest 80 tomów akt (łącznie ok. 35 tys. stron), przeznaczonych dla Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zostały one przewiezione przez Postulatora do Rzymu, gdzie je uporządkowano i przedstawiono Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w formie tzw. positio.
29.08.2001: Otwarcie kopii akt z dochodzenia diecezjalnego.
22.09.2001: Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłasza ważność dochodzenia diecezjalnego. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych mianuje bpa José Luis Gutiérrez Gómez na Relatora sprawy.
26.04.2002: Skompletowane akta zostają przekazane do zbadania Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
2.10.2002: Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznaje cud za wstawiennictwem Matki Teresy. W ten sposób została otwarta droga do ogłoszenia Matki Teresy błogosławioną.
20.12.2002: Ojciec Święty podpisał dwa dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych: jeden uznający heroiczność cnót Matki Teresy i drugi potwierdzający cudowne uzdrowienie Moniki Besra za wstawiennictwem Matki Teresy. W ten sposób Matka Teresa została ogłoszona „Sługą Bożą” i można ją nazywać „czcigodną”.
S. Nirmala i o. Brian Kołodziejczuk odwiedzają Sekretariat Stanu, by przedyskutować program beatyfikacji.
26.01.2003: Przełożona generalna Misjonarek Miłości, S. Nirmala MC, oraz postulator procesu beatyfikacyjnego, o. Brian Kołodziejczuk MC, ogłosili, że beatyfikacja Matki Teresy z Kalkuty odbędzie się w Rzymie, 19.10.2003. Zostanie dokonana w Światowy Dzień Misyjny, w niedzielę po 16 października (na który przypada 25 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II), oraz tuż przed końcem roku poświęconego Różańcowi.
30.04.2003: Abp Lucas Sirkar, salezjanin, aktualny ordynariusz Archidiecezji Kalkuckiej, powołał komitet organizacyjny przygotowujący beatyfikację Matki Teresy. Główne uroczystości w Kalkucie mają odbyć się 8.11.2003 r. Arcybiskup Lucas powołał do komitetu jeszcze dwóch salezjanów: ks. inspektora Johna Bergera oraz ks. Paula Cheruthottopurama, odpowiedzialnego za komunikację społeczną w inspektorii kalkuckiej. Wśród wielu inicjatyw jako centralną przewiduje się uroczystą celebrację liturgiczną oraz hołd wdzięczności za nową Błogosławioną na Stadionie Netami Indor.

* * *

Beatyfikacja Matki Teresa odbędzie się w rekordowo krótkim czasie. Po trzech i pół roku badań Kościół potwierdził, że Matka Teresa prowadziła życie chrześcijańskie w sposób „heroiczny” oraz, że Bóg dał nam ją jako wzór świętości i możemy oczekiwać jej wstawiennictwa. O. Brian Kołodziejczuk stwierdził, że szybkość procesu była zamierzona i zgodna z intencją Ojca Św.: „Myślę, że nie jest tajemnicą, iż chciał mieć on radość z dokonania tej beatyfikacji.”
Na podstawie oficjalnej strony Sióstr Misjonarek Miłości i innych źródeł krajowych i zagranicznych.
Tłumaczenie i opracowanie
Wojciech Zięba


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]