MY A TRZECI ŚWIAT Pismo gdańskiego ośrodka Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI |
|
Nr 7 (71), październik 2003 |
RODZINA MISJONARZY MIŁOŚCI Dzieło Matki Teresy ma bardzo szeroki wymiar. Założyła kilka zgromadzeń zakonnych, a także ruchów osób świeckich i konsekrowanych. Jest to żyjący spadek po nowej błogosławionej, dzięki któremu jej duchowość i dzieło będzie nadal przynosić owoce. Siostry Misjonarki Miłości
(Missionaries of Charity) Matka Teresa założyła zgromadzenie Misjonarek Miłości w odpowiedzi na prośbę Chrystusa, by uczyniła Go znanym najbiedniejszym z biednych przez pokorną służbę miłości. Stworzyła wizję zgromadzenia żeńskiego i pozyskała pierwszą towarzyszkę w marcu 1949 r. „Mała Wspólnota” dwunastu sióstr została zatwierdzona urzędowo 7.10.1950 r.
Bracia Misjonarze Miłości
(Missionaries of Charity Brothers) W r. 1963 Matka Teresa zakożyła zgromadzenie Braci Misjonarzy Miłości. Dwa lata później jezuita, o. Ian Travers-Ball (br. Andrew MC) ,dołączył do braci i został ich pierwszym przełożonym. Bracia zostali zatwierdzeni urzędowo jako zgromadzenie na prawach diecezjalnych w r. 1967.
Gałąź kontemplacyjna Sióstr Misjonarek Miłości
(Contemplative branch of the Missionaries of Charity) W r. 1976 Matka Teresa zapoczątkowała gałęź kontemplacyjną sióstr Misjonarek Miłości pod kierunkiem s. M. Nirmali MC. Ich misją jest poszukiwanie dusz najbiedniejszych z biednych przez apostolat modlitwy, zwłaszcza adorację Eucharystii i dzieła miłosierdzia duchowego.
Kontemplacyjni Bracia Misjonarze Miłości
(Missionaries of Charity - Contemplative Brothers) W odpowiedzi na podobne życzenia bardziej kontemplacyjnego życia mężczyzn w służbie ubogich, Matka Teresa wspólnie z br. Sebastianem Vazhakala MC zakłada 19.03.1979 r. Kontemplacyjnych Braci Misjonarzy Miłości. Członkami zgromadzenia są bracia i kapłani. Formalnie zostali zatwierdzeni jako zgromadzenie na prawach diecezjalnych w Rzymie 8.12.1993 r.
Ojcowie Misjonarze Miłości
(Missionaries of Charity Fathers) W r. 1984 Matka Teresa wspólnie z o. Josephem Langfordem zakłada zgromadzenie Ojców Misjonarzy Miłości. Ich celem jest posługa kapłańska dla najbiedniejszych z biednych, asystencja duchowa dla rodziny Misjonarzy Miłości i szerzenie duchowości i misji Matki Teresy. Zostali zatwierdzeni jako zgromadzenie na prawach diecezjalnych w Tijuana (Meksyk) w r. 1992. * * * Jako rodzina zakonna siostry czynne i kontemplacyjne tworzą jedno zgromadzenie, podczas gdy Bracia i Ojcowie tworzą trzy oddzielne zgromadzenia. Wszystkie te zgromadzenia mają udział w charyzmacie Matki Teresy, by zaspokoić Boże pragnienie miłości przez osobistą świętość i pracę dla zbawienia i uświęcenia najbiedniejszych z biednych. Dla wszystkich sióstr, braci i ojców Matka Teresa jest „Matką”.
Współpracownicy Matki Teresy
(Co-Workers of Mother Teresa) Od początku swej pracy Matka Teresa przyjmowała i szukała pomocy osób świeckich. W końcu ci, którzy zostali pociągnięci przez nią i jej pracę, utworzyli grupę o nazwie Współpracowników Matki Teresy. Mężczyźni i kobiety, pochodzący z wszystkich religii, narodów i stanów życia, mają udział w celu Matki Teresy, by zaspokoić Boże pragnienie miłości i dusz poprzez usiłowanie dawania miłości Jemu i przekazywania Jego miłości każdej osobie, z którą mają kontakt, zwłaszcza najbiedniejszym z biednych, a ponad wszystko najbardziej potrzebującym w ich własnych rodzinach.
Chorzy i Cierpiący Współpracownicy Matki Teresy
(Sick and Suffering Co-Workers of Mother Teresa) Młoda belgijska pracownica socjalna, Jacqueline de Decker, w r. 1948 podczas „roboczej” podróży do Indii była przedstawiona Matce Teresie. W tym czasie Matka Teresa uczyła się podstaw opieki medycznej od Sióstr Misji Medycznej w Patnie w stanie Bihar. Pociągała je do siebie nawzajem wspólna miłość do Jezusa i pragnienie pomocy ubogim. Jacqueline de Decker chciała przyłączyć się Matki Teresy, ale przeszkodziły jej poważne problemy zdrowotne. Kiedy Jacqueline wróciła do Belgii, Matka Teresa prosiła ją, by stała się jej „drugim ja”, to znaczy by zjednoczyła się z Matką Teresą jako jej siostra duchowa, ofiarowująca Bogu swoje cierpienie za biednych. Jacqueline podjęła zadanie rozpowszechnienia tego apostolatu modlitwy i ofiary wśród chorych, łącząc każdą osobę, która stawała się „Chorym i Cierpiącym Współpracownikiem” z poszczególnymi Misjonarzami Miłości.
Kapłański Ruch Corpus Christi
(Corpus Christi Movement for Priests) Matka Teresa żywiła wielką miłość i cześć do kapłanów. Przed założeniem Ojców Misjonarzy Miłości, Matka Teresa, z pomocą O. Josepha Langforda MC, zapoczątkowała Kapłański Ruchu Corpus Christi jako program życia i świętości kapłanów. Kapłański Ruch Corpus Christi rozwija się wśród kapłanów diecezjalnych na całym świecie.
Program adopcji modlitewnej kapłanów „Veronica Intercessors for Priests”
Matka Teresa szukając sposobu pomocy kapłanom zapoczątkowała program adopcji duchowej, poprzez którą poszczególni kapłani są wspierani przez modlitwy i ofiary poszczególnych sióstr. Program jest popierany przez biskupów na całym świecie i rozszerzył się na wiele zgromadzeń zakonnych.
Świeccy Misjonarze Miłości
(Lay Missionaries of Charity) Jest to stowarzyszenie osób świeckich, zarówno samotnych, jak żyjących w małżeństwie, które wnoszą duchowość Matki Teresy do swego życia rodzinnego. Jako odgałęzienie Kontemplacyjnych Bracia Misjonarzy Miłości, rozpoczęli istnienie w Rzymie w kwietniu 1984 r. Są rozpowszechnieni w ponad czterdziestu krajach. Na podstawie oficjalnej strony beatyfikacyjnej Matki Teresy
Tłumaczył Wojciech Zięba |
|
[Spis treści numeru, który czytasz] |