Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 9 (73), grudzień 2003

MALARIA W AFRYCE

W wielu krajach, zwłaszcza w Afryce, notuje się obecnie prawdziwą eksplozję epidemii malarii. W ciągu ostatniej dekady zachorowalność na malarię wzrosła w alarmującym tempie. Liczbę zachorowań szacuje się na 300-500 mln rocznie (90% przypadków w Afryce), zaś liczbę zgonów na 1,5 do 2,7 miliona, z czego ponad 90% stanowią dzieci afrykańskie poniżej 5 roku życia. Zwłaszcza w latach 1994-96 epidemie malarii w 14 krajach subsaharyjskich pochłonęły ogromną ilość ofiar, często na terenach zupełnie nowych. Młodzież i dorośli umierali z powodu ciężkiej postaci choroby.
Wśród czynników sprzyjających rozprzestrzenianiu się malarii wymienia się szybko narastającą odporność zarazków na leki przeciwmalaryczne, konflikty zbrojne, zmuszające ludność nie uodpornioną do migracji na tereny zainfekowane, zmiany klimatu, prowadzące do zwiększenia częstości opadów, co sprzyja rozwojowi moskitów, a także niekorzystne czynniki socjoekonomiczne, uniemożliwiające skuteczną walkę z chorobą za pomocą środków budżetowych.
Kontrolowanie malarii powinno być sprawą społeczną. Wymaga ono partnerstwa pomiędzy członkami społeczności a ludźmi zaangażowanymi w edukację i ochronę środowiska naturalnego, a szczególnie w zabezpieczenie dostępu do wody pitnej i zapewnienie higieny sanitarnej.
Stosowanie niektórych metod profilaktycznych, jak użycie moskitier impregnowanych środkami owadobójczymi (insektycydami), pozwala zredukować ogólną śmiertelność dzieci o 15-33%. Szczególnie zagrożone zakażeniem są dzieci i kobiety ciężarne, zwłaszcza w Afryce subsaharyjskiej, gdzie z powodu malarii umiera ponad milion dzieci rocznie. Na nieszczęście w wielu rejonach epidemii brakuje zarówno informacji, jak i środków na moskitiery.
Malaria i dzieci
Jak już wiemy, większość ofiar śmiertelnych choroby na całym świecie stanowią dzieci afrykańskie poniżej 5 roku życia. Na południe od Sahary dzieci są narażone na infekcję od 4 miesiąca życia. Na obszarach o wysokim stopniu zakażenia małe dzieci mogą przebyć do sześciu zakażeń rocznie.
U ponad 500 tys. dzieci afrykańskich rocznie rozwija się malaria mózgowa (ciężka postać choroby atakująca mózg). 10-20% z nich umiera, u kolejnych 7% choroba pozostawia trwałe uszkodzenia neurologiczne. Typowymi objawami malarii dziecięcej są: gorączka, wymioty, ból głowy i objawy grypo-podobne. Nieleczona choroba może gwałtownie (często w ciągu 24 godzin!) doprowadzić do drgawek, śpiączki i śmierci.
Malaria jest główną przyczyną anemii w wielu częściach świata. Przewlekła anemia może upośledzać rozwój fizyczny i umysłowy dzieci. Nawracające epizody malarii mogą prowadzić do ciężkiej anemii, zagrażającej życiu. W tych przypadkach zbawiennie może działać transfuzja krwi, jednakże zwiększa ona ryzyko zakażenia HIV i innych infekcji krwiopochodnych.
Zlikwidować malarię
Globalna inicjatywa wyeliminowania malarii w świecie, Roll Back Malaria, pracuje nad zmniejszeniem ilości zakażeń i śmierci małych dzieci, podejmując następujące problemy:
  • Profilaktyka: dzieci należy chronić przed komarami, które po zakażeniu przenoszą chorobę poprzez ukłucie. Najlepszym sposobem jest sen pod moskitierą impregnowaną insektycydami. Według badań naukowych redukuje to ryzyko zakażenia o 1/3.
  • Szybkie rozpoznanie i skuteczne leczenie: pilną potrzebą jest zapewnienie wszystkim pacjentom w rejonach występowania malarii skutecznych i osiągalnych leków przeciwmalarycznych lub ich kombinacji. Ponieważ w Afryce większość ludzi udaje się najpierw po lekarstwo do lokalnej drogerii, obecnie prowadzi się szkolenia personelu w zakresie dawkowania leków.
  • Anemia: istnieje potrzeba szkoleń wśród rodziców i pracowników służby zdrowia w zakresie rozpoznawania objawów klinicznych i poszukiwania leczenia. Malaria, niedobór żelaza i tasiemczyca są najczęstszymi przyczynami anemii w większości krajów ubogich.
  • Zapobieganie niskiej wadze urodzenia spowodowanej malarią: kobiety ciężarne należy zachęcać do stosowania moskitier ze środkami owadobójczymi, jak też do udziału w leczeniu profilaktycznym. Zwiększa to wagę urodzenia, główny czynnik decydujący o przeżyciu dziecka.

Na podstawie danych WHO i innych źródeł zagranicznych
Opracował Dariusz Gąsecki


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]