Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (75), marzec-kwiecień 2004

PESTYCYDY I LUDZIE

Rocznie pestycydy powodują około 3 mln ostrych zatruć i 20 tys. zatruć śmiertelnych. Większość z nich ma miejsce w krajach ubogich.

Aby chronić uprawy przed owadami i chorobami, na całym świecie używa się wiele chemikaliów. Ludzie są często nieświadomi niebezpieczeństwa związanego z używaniem pestycydów i herbicydów.
W latach 70-tych 75% wszystkich pestycydów używanych w Ameryce Środkowej było zabronionych lub niezarejestrowanych w USA. Wreszcie w r. 1990 Kongres Stanów Zjednoczonych podjął stosowne działania i wprowadził prawo zabraniające pozbywania się zakazanych pestycydów na zasadzie dumpingu do krajów Południa. Organizacja N.Z. ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaleca, aby kraj importujący pestycydy był w pełni uświadamiany o niebezpieczeństwach związanych z ich użyciem.
Najczęściej jednak pestycydy są używane przez rolników i robotników rolnych, którzy nic nie wiedzą o ich szkodliwości. Nie używają oni żadnej odzieży ochronnej i nie stosują innych środków zapobiegających zatruciom.
Sytuacja w Ameryce Środkowej
Pestycydy są używane na dużych plantacjach, zwłaszcza na plantacjach bawełny. Najczęściej używane na tych plantacjach pestycydy są wyłączone z użycia w USA. DDT jest jednym z często używanych pestycydów. Badania wykazały, że koncentracja DDT w mleku krowim w Gwatemali była 90-krotnie wyższa od zaobserwowanej w USA; poziom DDT w tkankach ludzkich był 30 razy wyższy.
W szpitalu dziecięcym w El Salvador umiera ok. 50 dzieci rocznie na skutek zatrucia pestycydami. - Ludzie pracujący na polach Ameryki Środkowej traktowani są jak niewolnicy - powiedziała osoba pracująca tam przez wiele lat. - Są wynajmowani do pracy na polach bawełny, najczęściej do pielenia. Gdy samolot przelatuje nad polami i opryskuje je chemikaliami, robotnicy mają prawo opuścić pola, ale wówczas nie dostaną swoich siedmiu czy iluś tam centów za godzinę. Często mieszkają oni w chatach na środku pola, więc ich dom, dzieci i jedzenie ulegają skażeniu.
Historia z Malezji
Ponad 10 tys. dzieci w Malezji pracuje ze swymi rodzicami na plantacjach drzew kauczukowych. Na wielu z nich rodziny żyją w ścisku i w niehigienicznych warunkach, otrzymując niskie wynagrodzenie. Jamilah w chwili śmierci miała 18 lat. Zmarła w wyniku niebezpiecznej i ciężkiej pracy na plantacji, gdzie używany był bardzo toksyczny środek chwastobójczy Paraquat, który jest zakazany w USA i Wielkiej Brytanii, ale w Azji jest stosowany powszechnie.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]