Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 5 (78), wrzesień-paździenik 2004

KAKAO I CZEKOLADA

W naszym jadłospisie czekolada staje się bardziej popularna niż owoce i warzywa. Wpływa to na nasze zdrowie, środowisko naturalne i sytuację producentów kakao, zaopatrujących wielkie koncerny spożywcze.

Biznes czekoladowy niemal zupełnie zdominowały korporacje międzynarodowe, jak Nestlé, Mars, czy Cadbury. Zamówienia na wielkie partie ziarna kakaowego otrzymują pośrednicy, zarabiający wysokie prowizje. Rolnicy w Afryce Zachodniej czy Ameryce Środkowej nie uczestniczą w zyskach ze sprzedaży czekolady w krajach bogatych - otrzymują najwyżej 1% ceny, jaką płacimy za czekoladę. Ceny ziarna nie ustalają ci, którzy je produkują, ale giełdy Londynu i Nowego Jorku. Są bardzo zmienne, co destabilizuje gospodarkę krajów ubogich, eksportujących kakao.
Nieustannie spadające ceny zmuszają plantatorów do obniżania kosztów produkcji. Najbardziej cierpią na tym pracownicy. Niemal 50% światowej produkcji kakao pochodzi z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie na plantacjach pracują dzieci-niewolnicy.
Sprawiedliwy Handel wyklucza pracę niewolniczą, stosuje stabilne, uczciwe ceny dla plantatorów i umożliwia im dostęp do rynków zbytu z pominięciem pośredników.
Zdrowie i środowisko
Batony czekoladowe są smaczne, zaspokajają głód, a cukier dodaje energii. Ale ich wartość odżywcza jest niewielka. Przeciętny baton zawiera ok. 25 g cukru, a jego nadmiar powoduje otyłość, choroby zębów i cukrzycę. Dużo zdrowszy jest baton zbożowy lub owoc.
Wiele wyrobów czekoladowych zawiera też różne dodatki chemiczne - sztuczne aromaty, barwniki czy ostatnio dopuszczony przez UE substytut masła kakaowego. Są w nich też pozostałości środków ochrony roślin. Drzewa kakaowe są silnie opryskiwane pestycydami. Ich wysokie stężenie powoduje zatrucia i choroby robotników na plantacjach, pracujących bez ochrony i przeszkolenia. Uprawy kakao niszczą naturalne ekosystemy. Uprawy ekologiczne, promowane m.in. przez Sprawiedliwy Handel, chronią środowisko, np. poprzez sadzenie drzewek w cieniu naturalnego lasu tropikalnego, unikanie pestycydów i wykorzystywania powierzchni po wyrębach.


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]