Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 5-6 (96-97) wrzesień-grudzień 2007

NOWE FORMY NIEWOLNICTWA

W dniach 13-18.11.2007 w Cape Coast w Ghanie odbyło się seminarium  Niewolnictwo i nowe formy niewolnictwa , zorganizowane przez Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM) Radę Konferencji Biskupów Europy (CCEE). W seminarium wzięło udział ponad 30 biskupów afrykańskich i europejskich.
W trakcie seminarium abp Agostino Marchetto przytoczył dane organizacji antyniewolniczych, ktore szacują, że na świecie jest dziś ok. 27 mln ofiar  nowego niewolnictwa . Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) mówi oficjalnie o 12,3 mln niewolników.
Sekretarz Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zwrócił uwagę, że zniewoleniu ulegają nie tylko ofiary tzw. handlu żywym towarem, których jest według MOP 2,4 mln. Nowe formy niewolnictwa narzucają państwa totalitarne (np. Chiny czy Birma) oraz rebelianckie ugrupowania militarne. Według MOP ich ofiarą pada 2,5 mln osób. Są to ludzie wykorzystywani do robót przymusowych oraz nieletni żołnierze, których jest dziś na świecie ok. 300 tys. Według MOP najwięcej współczesnych niewolników - aż 9,8 mln - to ofiary działalności osób prywatnych. 1,4 mln z nich wykorzystywanych jest seksualnie, a 7,8 mln w celach ekonomicznych. Abp Marchetto zwrócił uwagę, że w niektórych krajach Afryki, np. w Liberii, Mauretanii, Sierra Leone czy Sudanie, przetrwały tradycyjne formy niewolnictwa. W krajach Afryki zachodniej zmusza się ludzi do pracy niewolniczej na plantacjach dla odrobienia długów. Na plantacjach kakao, kawy czy owoców południowych pracują tam również dziesiątki tysięcy dzieci. To wszystko dzieje się mimo konwencji międzynarodowych, zakazujących takich nieludzkich praktyk.
Do uczenia się z popełnionych błędów i znalezienia lepszych sposobów walki z nowymi formami niewolnictwa wezwał uczestniczący w seminarium sekretarz generalny CCEE, prał. Aldo Giordano.
Spotkanie w Cape Coast nawiązało do 200. rocznicy zniesienia niewolnictwa w afrykańskich koloniach imperium brytyjskiego (25 marca 1807 r.). 15 listopada uczestniczący w nim afrykańscy i europejscy biskupi odwiedzili twierdzę Elmina, która do XIX wieku była więzieniem przejściowym dla niewolników przed transportem z Afryki do Europy i Ameryki. Jest to jedna z 48 twierdz-więzień, wzniesionych przez Europejczyków na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej. Przeszło przez nie 10 mln niewolników z Afryki zachodniej. Łącznie z Czarnego Lądu wywieziono ich ponad 20 mln. Co najmniej drugie tyle zginęło w czasie polowań na niewolników.
Seminarium zakończono apelem o zwracanie większej uwagi na nowe formy niewolnictwa. Są one może jeszcze gorsze, niż dawny handel niewolnikami. Wśród nich można wyróżnić handel żywym towarem, pracą przymusową (w tym za długi), służbę wojskową dzieci czy przymusową prostytucję, również nieletnich. Zwrócono uwagę, że główną przyczyną gwałtownego rozwoju niewolnictwa są głębokie różnice w poziomie życia między ludnością krajów bogatych i biednych oraz między zamożnymi i biednymi w ramach każdego społeczeństwa.
Biskupi obu Afryki i Europy skierowali krótkie przesłanie do uczestników szczytu państw i rządów Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej, który odbędzie się w dniach 8-9 grudnia w Lizbonie. O treści przesłania poinformował sekretarz generalny CCEE, prał. Aldo Giordano. Jego sygnatariusze domagają się podjęcia sprawy skandalu, jakim jest niewolnicze wykorzystywanie istot ludzkich traktowanych jako przedmiot handlu. Równocześnie wzywają do rozwiązania problemów, które są przyczyną oddawania się milionów ludzi organizacjom przestępczym, by szukać w Europie poprawy swego losu.
Biskupi omówili też obszerny dokument, przygotowany przez Komisję Iustitia et Pax, działającą w ramach SECAM. Dotyczy on partnerstwa ekonomicznego Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej, szkód społecznych i środowiskowych, jakie powoduje górnictwo, a także migracji. Dokument wzywa do niezawierania niesprawiedliwych umów gospodarczych i do większej kontroli nad kopalniami. Stwierdza, że wszystkie kraje winny ratyfikować Międzynarodową Konwencję o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników-Migrantów i Członków ich Rodzin z r. 1990. Episkopaty Europy i Afryki mają przedstawić opracowany dokument swoim rządom.
Biskupi afrykańscy i europejscy planują dalszą współpracę. W listopadzie 2008 spotkają się w Liverpoolu na seminarium o migracji. W roku 2009 delegacja europejska będzie obecna na obchodach 40-lecia SECAM, zaś w listopadzie 2010 roku odbędzie się w Rzymie spotkanie na temat ewangelizacji.
Niewolnictwo w Nepalu
Projekt mający ukrócić haniebny proceder handlu ludźmi lansuje Caritas Nepalu. Organizacja przestrzega, że często za tragedią tysięcy kobiet i dzieci kryją się ich najbliżsi. U podstaw handlu żywym towarem stoi bowiem bieda - twierdzi Rupa Rai z nepalskiej Caritas. Przypomina, że niejednokrotnie dzieci oddawane są w ręce handlarzy przez swych własnych rodziców. Ponieważ ofiarą pada coraz więcej dzieci, Konferencja Episkopatu Nepalu podejmie problem handlu ludźmi podczas swego najbliższego spotkania. Kościół pomaga od lat szczególnie dzieciom ulicy oraz zmuszanym do prostytucji kobietom. Szacuje się, że organizacje zajmujące się handlem ludźmi zarabiają na tym rocznie w skali światowej kilkanaście miliardów dolarów. Są to sumy porównywalne z zyskami płynącymi z handlu bronią czy z przemytu narkotyków.

Na podstawie informacji Radio Watykan
opracował Wojciech Zięba


[Spis treści numeru, który czytasz]
[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
[Strona główna]      [Napisz do nas]