MY A TRZECI ŚWIAT Pismo gdańskiego ośrodka Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI |
|
Nr 5-6 (96-97) wrzesień-grudzień 2007 |
W IMIENIU GŁODNYCH Masaka, Rwanda, lipiec 2007
Drodzy Ofiarodawcy
W imieniu naszej wspólnoty zakonnej i personelu medycznego z Masaka, a także dzieci i młodzieży głodującej, która korzysta z Waszej pomocy, pragniemy życzyć wielu łask Bożych dla Was i dla Waszych bliskich.
W naszym ośrodku dożywiania mamy obecnie zarejestrowanych 89 dzieci, cierpiących z powodu złego odżywiania, w tym:
Objawy silnego zagłodzenia charakteryzują się widocznymi opuchlinami na ciele, w tym na policzkach, wypadaniem włosów i pękającą skórą, co powoduje powstawanie ran. Dziecko nie ma apetytu i jest bardzo apatyczne. Spowodowane jest to brakiem białka i energii. Leczenie tej choroby, zwanej kwasiorkorem, polega głównie na dostarczeniu organizmowi mleka terapeutycznego i żelaza, które podnosi poziom białka w organizmie w ciągu pierwszych 15 dni leczenia. Choroba ta wymaga ponad dwumiesięcznego leczenia szpitalnego. Dzieci nieleczone często umierają z powodu anemii i infekcji dróg oddechowych, ponieważ nie mają odporności.
Inna chorobą głodową jest marazm, który charakteryzuje się silnym wychudzeniem organizmu, skóra staje się rozciągliwa, bez tłuszczu. Marazm spowodowany jest brakiem zrównoważonego odżywiania i często osoba chora ma niektóre części ciała wychudzone, zaś brzuch jest wydęty (odma). Dzieci źle odżywiane mają opóźniony wzrost, często też przebywają w miejscu występowania choroby wirusowej AIDS.
Wyrażamy wielką wdzięczność za Waszą pomoc w dożywianiu, dzięki której mogliśmy wyleczyć wiele dzieci. W tym roku w naszym ośrodku dożywiania mieliśmy 128 dzieci z chorobami głodowymi, z których 39 jest już wyleczonych i przebywają w swoich rodzinach. Pozostałe są w trakcie leczenia.
W programie naszej działalności jest też nauczanie prawidłowego, zrównoważonego odżywiania. Jednakże biedne rodziny nie są w stanie sprostać temu zadaniu, gdyż z trudem wystarcza im na jeden skromny (jednodaniowy) posiłek dziennie. Lekcje prawidłowego żywienia prowadzone są w czasie pobytu dziecka w szpitalu, czasem dodatkowo też po tym terminie. Udzielamy również porad dotyczących urządzenia ogródka warzywno-owocowego oraz hodowli drobnych zwierząt, np. drobiu, królików i świnek morskich, które szybko się rozmnażają.
Kończąc, pragniemy jeszcze raz wyrazić Wam, drodzy Ofiarodawcy, nasze serdeczne podziękowania za Waszą pomoc dla bardzo potrzebujących dzieci. Obejmujemy Was ciągłą modlitwą. Niechaj Bóg błogosławi Waszym dziełom dobroczynnym.
W imieniu ośrodka zdrowia w Masaka
Siostra Marta Litawa SAC, Odpowiedzialna
|
|
[Spis treści numeru, który czytasz] |