Ruch „Maitri” ma 40-lat. Spotkanie Krajowe Częstochowa
Ruch „Maitri” ma 40-lat. Spotkanie Krajowe Częstochowa. W dniach 14-16 października odbyło się 40. jubileuszowe Spotkanie Krajowe uczestników Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri”. W pallotyńskiej „Dolinie Miłosierdzia” w Częstochowie zjawili się przedstawiciele wszystkich istniejących Wspólnot Ruchu (Białystok, Bytom, Gdańsk, Gliwice, Lublin, Racibórz, Rybnik, Warszawa, Wrocław) oraz uczestnicy Ruchu, którzy byli aktywni w pierwszym dwudziestoleciu działalności. Dołączyli do nich duszpasterze wspólnot oraz misjonarze ze zgromadzenia Księży Pallotynów. Spotkanie było okazją do wspólnego przeżywania duchowości oraz do prezentacji wspomnień przedstawianych przez osoby działające od początku Ruchu. Obszerną informację o swojej działalności przedstawiła Wspólnota z Czech. Jednym wydarzeń była prezentacja przedstawiona przez Wspólnotę z Gdańska „Adopcja Serca i co dalej?” osadzona w kontekście 20-lecia programu. Uczestnicy mogli także zapoznać się z działalnością poszczególnych Wspólnot pokazaną na posterach zawieszonych w hallu konferencyjnym . Na zakończenie Spotkania Krajowego uczestnicy wzięli udziałw Mszy Św. przed Obrazem Matki Boskiej na Jasnej Górze. Po Eucharystii dokonano zawierzenia Ruchu Matce Bożej.
Program Adopcja Serca
Program „Adopcja Serca” zainicjował w Polsce Ruch “Maitri”. W swych początkach program był pomysłem na ratunek i zapewnienie edukacji zagrożonym śmiercią głodową osieroconym dzieciom, po drastycznej w skutkach wojnie domowej w Rwandzie , w wyniku której w 1994 roku życie straciło niemal milion osób. Świadkowie tych zdarzeń, księża pallotyni i siostry pallotynki z Polski, dzięki zaangażowaniu uczestników Ruchu “Maitri” rozpoczęli program adopcji na odległość. Jego celem jest uchronienie najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących dzieci od głodu i chorób, oraz zapewnienie im środków na naukę i przygotowanie ich do samodzielnego życia. Program zapewnia środki na utrzymanie dziecka i pokrycie wydatków związanych z jego edukacją. Umożliwia w ten sposób dziecku długotrwały i stabilny rozwój oraz nadzieję na lepszą przyszłość. Pierwsze sieroty z Rwandy objęte zostały programem przez ośrodek Ruchu “Maitri” w Gdańsku na przełomie 1995/96.
Ruch „Maitri” ma 40-lat.
Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitri” jest federacją Wspólnot osób świeckich, których celem jest niesienie pomocy ubogim społecznościom krajów rozwijających się i kształtowanie postaw członków. Inspiracją do założenia Ruchu była postawa i praca bł. Matki Teresy i jej Zgromadzenia. Wspólnoty działają przy parafiach Kościoła katolickiego w Polsce. Pierwsza z nich powstała na przełomie 1975/76 roku w Warszawie. Kolejne rozwinęły się w Gdańsku, Bytomiu, Raciborzu, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku, Gliwicach i Pyskowicach. Ruch istnieje także w Czechach.
„Charyzmatem ruchu jest wyrażona czynem miłość do ludzi najbiedniejszych” – Statut Ruchu “Maitri”
Przez pierwsze lata istnienia uczestnicy Ruchu “Maitri” dostarczali pomoc ubogim mieszkańcom Indii wysyłając paczki z artykułami pierwszej potrzeby, lekami i środkami opatrunkowymi do Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie oraz do polskich misjonarzy pracujących na rzecz trędowatych w Jeevodaya i w Puri. Na przełomie 1995/1996 roku we współpracy ze Zgromadzeniami Księży Pallotynów i Sióstr Pallotynek Ruch “Maitri” zapoczątkował w Rwandzie i DR Kongo program Adopcja Serca, w celu ratowania rzeszy sierot od śmierci z głodu i zapewnienie im możliwości nauki. W 2015 roku Wspólnoty Ruchu “Maitri” współpracują z 18 Zgromadzeniami Zakonnymi w 12 krajach, a programem “Adopcji” objętych jest 3548 dzieci i młodzieży. Ruch “Maitri” realizując swoje cele statutowe przyczynia się do szeroko pojmowanej wymiany pomiędzy wspierającymi działania ofiarodawcami, otrzymującymi pomoc dziećmi i ich rodzinami, misjonarzami , członkami i wolontariuszami. Dzięki realizacji programów pomocy humanitarnej realizowanych przy udziale Ruchu “Maitri” wsparcie uzyskuje tysiące ubogich dzieci i ich rodzin , rozwija się także infrastruktura umożliwiająca organizowanie pomocy w placówkach misyjnych w 42 placówkach misyjnych, do których dociera pomoc.
Pomoc jest możliwa dzięki życzliwości ofiarodawców: pojedynczych osób, całych rodzin, klas szkolnych, wspólnot parafialnych i dzięki zaangażowaniu rzeszy bezinteresownych wolontariuszy i członków Ruchu. Wolontariusze Ruchu “Maitri” zapewniają kontakt pomiędzy podopiecznymi, a wspierającymi ich “Rodzicami Adopcyjnymi”, odwiedzają także podopiecznych w afrykańskich wioskach, spotykają się z nimi w szkołach i na placówkach misyjnych. Na stałe współpracuje z Ruchem ok 100 wolontariuszy. Strona internetowa: www.maitri.pl