• No products in the cart.

Powódź w Rwandzie – chcemy pomóc

Dramatyczna sytuacja – powódź w Rwandzie

Po poprzednich klęskach – pustoszącej uprawy szarańczy i pandemii koronawirusa, która wywołała kryzys gospodarczy –  kraje Afryki mierzą się z podtopieniami i obsuwiskami zboczy gór. Powódź w Rwandzie jest rezultatem przedłużającej się pory deszczowej. Lawiny błota spływające ze stoków ziemi, które jeszcze do niedawna były polami uprawnymi, są widokiem powszechnym. Ich konsekwencją jest śmierć wielu ludzi, zniszczenie plonów, gospodarstw, domów. 

Tragiczne skutki powodzi

Wynikiem obecnej sytuacji jest gwałtowne podniesienie cen żywności. Z pewnością można powiedzieć, że Afrykańczycy, którzy dotychczas żyli z dnia na dzień, bez zapasów i oszczędności nie wiedli łatwego życia. Jednak zderzenie z żywiołem z pewnością wywołuje w nich większe obawy o przyszłość swoją i rodzin. Wiele mieszkańców nie wie rano, czy będą mieli co jeść wieczorem. Niewątpliwie sytuacja jest poważna. Rezultatem powodzi są ogromne straty rolników, którzy oprócz plonów stracili również cały swój skromny dobytek. Teraz zostali zmuszeni mierzyć się z widmem głodu, z odbudową domów, z drenażem pól. Jak pisze s. Halina z Nyakinama w Rwandzie, z którą współpracujemy w ramach projektu dożywiania i leczenia chorób głodowych u dzieci:

“Od 1,5 roku wciąż pada deszcz, jest nieustanna pora deszczowa. Z gór spływają osuwiska błota, ryby pływają między fasolą… Jednej z naszych pracownic zawalił się dom, a w naszym ośrodku na wzgórzu mamy na podwórzu basen. To sprawia, że plony są bardzo niskie i grozi powszechny głód. Do rzeki obsunęła się skarpa elektrowni wodnej. Woda musiała sobie znaleźć inną drogę. Ludzie na razie śpią w szkole podstawowej. Zobaczymy, co zrobi gmina i elektrownia… Ceny żywności poszły w górę o niemalże 100%, wzrosła też cena paliwa, co przekłada się na wszystkie towary i usługi. Jeśli do tego dołożyć drastyczne ograniczenia związane z koronawirusem, sytuacja jest bardzo poważna.”

Pomoc ofiarom klęski

Przede wszystkim powodzie dotknęły Kenię, Somalię, Rwandę i Ugandę, ale także Burundi, Demokratyczną Republikę Konga, Tanzanię. Zginęło łącznie kilkaset osób. Pomóżmy razem ofiarom tej tragedii. Środki na pomoc dla powodzian zbiera wspólnota Ruchu “Maitri” w Poznaniu.

Ofiary dla ofiar powodzi w Rwandzie prosimy wpłacać na konto:
Fundacja Adopcji Serca (nr KRS: 0000785654)
Wpłaty w złotówkach: 08 1240 1747 1111 0010 9045 8067
Wpłaty w euro z zagranicy:
PL 35 1240 1747 1978 0010 9045 8269; Swift: PKOPPLPW
Tytuł wpłaty: Powódź

Powódź w Rwandzie

Powódź w Rwandzie – chcemy pomóc