Akademia Dobrej Edukacji – uczniowie pomagają rówieśnikom w Afryce. Program pomocy „Adopcja Serca” kojarzy się najczęściej z sytuacją, w której to osoby dorosłe otaczają opieką dziecko z „Trzeciego Świata” umożliwiając mu naukę, wpływają pozytywnie na jego los, który z racji urodzenia się w takim, a nie innym miejscu jest ciężki. Rzadko jednak przychodzi nam do głowy, że pomocą swoim rówieśnikom mogą zajmować się dzieci. Ruch „Maitri” regularnie prowadzi w szkołach akcję informacyjną dotyczącą możliwości zaangażowania się grup dzieci w zbiórkę środków na program Adopcji Serca dla konkretnego młodego człowieka z Afryki. W akcję zaangażowani są nauczyciele i uczniowie z niemal 70 szkół w Polsce.
W 2016 po takim spotkaniu informacyjnym w Akademii Dobrej Edukacji w Gdańsku grupa sześciorga uczniów (pięcioro z gimnazjum i jedna uczennica liceum) zawiązała ekipę projektową pod kierunkiem nauczycielki języka francuskiego p. Marii Petit. Madzia, Mikołaj, Marysia, Lila, Ania, Miłosz i Natalia przystąpili do energicznych działań, których celem było zebranie kwoty niezbędnej do objęcia opieką w ramach Adopcji Serca urodzonej w 2004 r. Stephanie. Dziewczynka pochodząca z małej miejscowości na wschodzie Kamerunu znajdowała się pod opieką Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, które prowadzą misję w Ndelele. W ramach ich działalności prowadzona jest tam przychodnia z oddziałami położniczym, leczenia AIDS, gruźlicy i utrzymującym profilaktykę wśród miejscowej ludności. Obok aktywności medycznej siostry postanowiły zaopiekować się licznymi sierotami i dziećmi z ubogich rodzin, które wykorzystywane są do wszelkich prac, a nie mając szansy na zdobycie choćby elementarnego wykształcenia, nie mogą odmienić swojego losu.
Na tym polu 10 lat temu rozpoczęła się współpraca między misją w Ndelele, a Ruchem „Maitri”. Dzięki Adopcji Serca siostrom udało się objąć opieką już ponad 200 dzieci. Jak ważne jest to z humanitarnego punktu widzenia, niech świadczą warunki, jakie panują w Ndelele. Do dziś miejscowość jest bez prądu, bez bieżącej wody, a przecinająca ja „międzynarodowa” droga tonie w błocie. Położenie przy granicy z objętej pełzającą wojną domową Republiką Centralnej Afryki powoduje ciągłe zagrożenie, stale też pojawiają się wygłodzeniu uchodźcy z tego kraju. W roku 2015 Ruch „Maitri” sfinansował budowę szkolnych toalet oraz budowę pieca do spalania odpadów medycznych.
W Ndelele szkoła jest jedyną szansą dla dzieci na odmianę losu. Jeżeli z tej perspektywy spojrzeć na sytuację, to pomoc udzielona przez uczniów z Akademii Dobrej Edukacji swojej rówieśnicy z Afryki przestaje jawić się jako niezobowiązujący wolontariat. Nie jest to promowany obecnie wśród polskiej młodzieży, sposób na „złapanie” paru dodatkowych punktów do oceny. W optyce tamtejszych realiów to, że polskie dzieci piekły ciasteczka i sprzedawały je na organizowanych w szkole kiermaszach, albo w czasie zebrań rodzicielskich informowały o akcji pomocowej zasługuje na szczególne uznanie. Dzięki temu zostały zgromadzone środki (625 zł) na cały rok udziału Stephanie w programie.
W trakcie Adopcji Serca szczęście uśmiechnęło się do Stephanie po raz drugi. Odnaleźli ją i przygarnęli krewni z miasta Douala w Kamerunie. Przenosiny oznaczały koniec udziału w programie pomocowym, a ponieważ Adopcja Serca nie jest bezosobowym przekazaniem pomocy, ale specjalnym rodzajem więzi między wspierającymi a wspieranym, na pożegnanie Stephanie otrzymała list i paczkę od dzieciaków z Akademii Dobrej Edukacji, którą pomogliśmy wysłać do Afryki.
Madzia, Mikołaj, Marysia, Lila, Ania, Miłosz i Natalia chcą kontynuować swoją dobroczynną pracę i przymierzają się do objęcia opieką kolejnego dziecka. Chcąc podziękować im za dotychczasowe zaangażowanie i umocnić w ich postanowieniu zaprosiliśmy ich do siedziby gdańskiego ośrodka Ruchu Maitri, gdzie koordynatorka wolontariatu Iza Wyłoga pokazała „od zaplecza” naszą prace tu, w Polsce. Dzieci obejrzały także filmiki video i przygotowaną dla nich na podstawie doświadczeń Ruchu „Maitri” prezentację na temat życia dzieci w Afryce.
Cieszymy się, że ta historia będzie miała już niedługo ciąg dalszy.
Akademia Dobrej Edukacji – uczniowie pomagają rówieśnikom w Afryce.
Zobacz relację na naszym profilu Facebook