Description
Dożywianie dzieci w krajach Globalnego Południa
Fundusz dożywiania głodujących dzieci to kwesta na ratowanie najmłodszych od głodu. Z ofiarowanych przez darczyńców pieniędzy finansujemy dożywianie dzieci w krajach Afryki subsaharyjskiej. Dzięki ofiarodawcom możemy wspierać misyjne ośrodki dożywiania oraz akcję dostarczania posiłków w przedszkolach i szkołach. W ramach akcji dożywiania dzieci współpracujemy z placówkami misyjnymi w 5 krajach afrykańskich tj. Rwanda , DR Konga, Burundi, Madagaskar, Kamerun, pomoc trafia także do Syrii. Jeśli nie decydujesz się na wsparcie konkretnego projektu przekaż swój datek Fundusz dożywiania głodujących dzieci, a my znajdziemy najbardziej potrzebujących. Pomóż w zakupie żywności dla ubogich.
Problem głodu i niedożywienia w Afryce subsaharyjskiej
W prostym, nieurozmaiconym pożywieniu składającym się głównie z manioku, fasoli, kukurydzy i liści, brakuje wielu niezbędnych składników, przede wszystkim białka i witamin. W krajach Afryki subsaharyjskiej jest wiele zagłodzonych dzieci, które mięsa ani mleka nie jedzą prawie nigdy. Dziecko nie jest pierwszoplanowym członkiem rodziny, która zazwyczaj jada jeden posiłek dziennie. Najpierw muszą pożywić się starsi, pracujący cały dzień w polu. Pożywienia nie wystarcza, aby się nasycić. Mieszkańcy nie gromadzą zapasów, zjadają co wyrośnie lub co znajdą i upolują. Częstym powodem głodu są migracje związane z wojnami domowymi, klęski nieurodzaju, susze, powodzie.
Smutnym, ale prawdziwym powodem niedożywienia dzieci jest też brak znajomości zasad prawidłowego żywienia wśród mieszkańców. Matki często samotnie wychowujące dzieci przynoszą je do ośrodków dożywiania, prosząc o pomoc. Szczególnie wiele zagłodzonych dzieci jest wśród sierot oraz w obozach uchodźców, zwłaszcza gdy żyją same, bez opieki dorosłych. Organizm pozbawiony białka, zasilany ubogo w węglowodany „zjada sam siebie”, wynikiem jest opuchlizna głodowa (kwashiorkor). Inną chorobą rozpoznawaną u zagłodzonych dzieci jest marazm, wiążący się z znacznie opóźnionym rozwojem fizycznym i intelektualnym dziecka. Dzieci, które zapadły na te choroby znajdują pomoc w ramach specjalistycznej terapii w misyjnych ośrodkach dożywiania, wspieranych przez Ruch “Maitri”.
Dzieci uczęszczające do szkół i przedszkoli z reguły nie jedzą żadnego porannego posiłku. Rodzice i opiekunowie z powodu ubóstwa nie są w stanie zapewnić im śniadania. Jadają jeden wieczorny posiłek dziennie. W trakcie zajęć dzieci są głodne i mają problemy z aktywnym udziałem i koncentracją. Szansa dla nich są posiłki w szkole. Dzięki Funduszowi dożywiania możemy wspierać akcje dożywiania dzieci w placówkach oświatowych. Zobacz jak wydajemy pieniądze z Funduszu dożywiania – projekty zrealizowane. Poniżej przedstawiamy projekty, na które obecnie staramy się zebrać fundusze: