Description
Tysiące ludzi bez wody
W liczącej ponad 12 tys. mieszkańców dzielnicy “17 Maja” w Kasaji jest trudny dostęp do wody pitnej. Ludność tego miasta na ogół pije wodę z tradycyjnych studni, w przeciwieństwie do innych miast w prowincji Lualaba, które korzystają z dużego wsparcia ze strony przedsiębiorstw wydobywczych. Ta dysproporcja w zasięgu pozostaje bardzo wyraźna. Aż 80% ludności wiejskiej nie ma dostępu do sprawdzonych źródeł wody pitnej. Ta sytuacja jeszcze bardziej marginalizuje miasto Kasaji, obszar zasiedlony przez populację chłopską. Woda używana przez nich jest często zakażona, co powoduje choroby przenoszone przez wodę i pasożyty, takie jak biegunka, czerwonka, cholera, dur brzuszny i infekcje u kobiet. Aby temu zapobiec, konieczna jest budowa studni głębinowej.
Tam czysta woda to luksus
Jedynym istniejącym źródłem wody, które pochodzi z lat 80., jest punkt poboru na rzece Kayisala, 3 km od miasta. Tam kobiety i dzieci z dzielnicy 17 Maja udają się po zapasy wody, bez żadnej gwarancji ani kontroli, czy nadaje się ona do picia. Mieszkańcy miasta Kasaji, którzy mają na to środki, zaopatrują się w wodę sami. Przewożą ją na rowerach lub w furgonetkach, gdzie 20-litrowa puszka wody kosztuje 500 FC lub 0,18 USD. Jednak wiele rodzin w tej dzielnicy żyje bez dochodów i nie stać ich na zakup wody z kontrolowanego źródła. Jednym z rozwiązań jest odwiert wody pitnej za pomocą rur stojących zasilanych panelami słonecznymi. To rozwiązanie jest idealne dla dzielnicy, w której niedobór wody pitnej jest problemem zdrowia publicznego.
Zahamować rozszerzanie się chorób
Bezpośrednimi beneficjentami pomocy będą rodziny objęte opieką parafii i fundacji Marie Notre Secours. To łącznie 87 dzieci i 40 kobiet. Jednak ze studni, po jej wybudowaniu, będą korzystać również mieszkańcy dzielnicy 17 MAI w mieście KASAJI. Celem budowy studni jest poprawa dostępu ludzi do wody pitnej, szczególnie na obszarze wiejskim. Zainstalowanie odwiertu wody pitnej z systemem paneli słonecznych w jednej z najbiedniejszych dzielnic miasta Kasaji pomoże zmniejszyć liczbę chorób przenoszonych przez wodę na tym obszarze oraz ogólnie zmniejszyć ubóstwo. Odwiert będzie miał głębokość 70 m o średnicy 8″. Studnia powstanie poprzez wiercenie obrotowe z pompą płuczkową.
Kosztorys:
AFEOA jest wdzięczna Maitri za współpracę w projektach polepszających życie sierot oraz ubogiej ludności. Z całego serca dziękujemy za nieustające wsparcie i współpracę.
przedłożyła: Therese Manyingu, dyrektor sierocińca AFEOA, Parafia św. Andrzeja Kima, Lubumbashi, DR Kongo
Dziękuję za całą waszą współpracę, która bez miłości i poświęcenia nie mogłaby się spełnić.
Z całego serca dziękujemy ofiarodawcom. Liczymy na Wasze wsparcie i tym razem.
Kwota: 15 370 €
Numer projektu: 22/PARAK
Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.
Budowa studni głębinowej zasilanej energią słoneczną w Kasaji w DR Kongo