Description
Madagaskar przoduje w analfabetyzmie
Wśród wielu problemów z jakimi zmagają się kraje Trzeciego Świata jest na pewno brak edukacji. Niestety Madagaskar przoduje w analfabetyzmie. Oficjalnie, w każdej większej wiosce jest państwowa szkoła podstawowa, lecz żadne dziecko, które widnieje na liście uczniów, nie umie się nawet podpisać. To wynik panującej korupcji, a owocem tego są bandy nastolatków, którzy nie mając co ze sobą zrobić, wałęsają się gotowe do rozboju, picia alkoholu, brania narkotyków, rozwiązłości seksualnej itd. Aby zaradzić tej sytuacji, w Tandrano powstała szkoła katolicka wraz z internatem dla dzieci i młodzieży z okolicznych wiosek oddalonych do 60 km od centrum. Szkoła jest jednak za mała na nasze potrzeby i konieczna jest jej rozbudowa.
Kilka razy więcej uczniów
Dzięki wsparciu Maitri dwa lata temu postawiliśmy budynek, który był przewidywany dla 30 wychowanków wraz z wychowawcą. Jednakże od tego czasu liczba dzieci i młodzieży ubiegających się o miejsce w internacie wzrosła o 100% i przypuszczalnie w następnym roku szkolnym ponownie wzrośnie. Aby nie pozostawić samych sobie dzieci i młodzież malgaską, pragniemy dobudować kolejny budynek internatu składający się z trzech pomieszczeń. Przewidywany koszt wybudowania budynku w miejscowej walucie to 46 000 000 ariary. Rozbudowa jest niezbędna. Obecnie, w naszym regionie mamy 18 szkółek przykościelnych, w których dzieci z ubogich rodzin rolniczych mają szansę na naukę czytania i pisania u siebie. Aby kontynuować naukę, muszą przenieść się do Tandrano, do zbiorczej szkoły katolickiej. Wśród nich są podopieczni programu Adopcja Serca.
Niezbędny internat
W tym celu przy szkole powstał internat, imieniem ks. Jana Berthiera MS. Zaczęliśmy skromnie od kilkunastu uczniów, pomału zdobywając sobie zaufanie wśród tutejszej ludności. Z każdym rokiem liczba dzieci przybywających do internatu wzrasta. Obecnie, po ośmiu latach pracy, liczba mieszkańców internatu przekroczyła 80. Przypuszczalnie wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego liczba uczniów ponownie wzrośnie. Chcemy kontynuować przyjęcia tych, którzy chcą się uczyć pod „nasz wspólny dach”. W tym celu konieczna jest rozbudowa internatu o następny budynek, który będzie mógł ich pomieścić. Skąd znaleźć siły i pieniądze na te konieczne budowy? Lecz bez tego, dzieci z wiosek nie mają możliwości na zdobycie wiedzy. Bóg zapłać za wszelkie dobro jakie dla nas czynicie.
Kosztorys:
ks. Ludwik Wawrzeczko, Zgromadzenie Misjonarzy św. Rodziny, misja Tandrano, Madagaskar
Całkowity koszt projektu: 11 110 €
Numer projektu: 08/MISSR
Stowarzyszenie Ruchu Maitri przeznacza do 10% otrzymanych środków na koszty funkcjonowania biura i pozyskiwanie funduszy pomocowych.