ŚWIATOWY DZIEŃ TRĘDOWATYCH
Obchodzony jest od 1954 roku w ostatnią niedzielę stycznia. Jest to szczególna (choć nie jedyna!) okazja do wyrażenia solidarności z chorymi i pomocy dla nich.
Trąd jest ciężką, przewlekłą chorobą zakaźną. Okres wylęgania choroby jest długi (od kilku miesięcy do kilku lat). Wyróżnia się 3 główne formy trądu: guzowatą postać L, postać gruźlicopodobną T, w której oprócz zmian skórnych występują zmiany neurologiczne, i postać I (mieszana, nieokreślona).
Trąd jest jedną z najstarszych znanych chorób. Nieznajomość przyczyn i znaczne kalectwo, jakie niosła ta choroba, wyzwalało wśród otoczenia lęk, przerażenie i odrazę. "Trędowaty" stał się synonimem człowieka wykluczonego ze środowiska, napiętnowanego, pozbawionego wszelkich praw, a często i środków do życia. Dopiero w 1883 r. norweski uczony G. Hansen wykrył prątek trądu. Kolejnym przełomem były lata 40-te, od kiedy datuje się skuteczne leczenie trądu.
Nadal ok. 15 mln ludzi cierpi na trąd, a tylko ok. 3 mln jest odpowiednio leczonych. Tymczasem we wczesnym stadium choroby starczy zaledwie 5 dolarów na zahamowanie procesu odpadania palców, kończyn, nosa, utraty wzroku i niepotrzebnego cierpienia. "Liczbowe wskaźniki rozprzestrzeniania się trądu, wobec stosunkowo niewielkich środków potrzebnych do jego ostatecznego zwalczenia, przynoszą wstyd całej międzynarodowej społeczności" - mówił Jan Paweł II 28.01.1990 r. w Gwinei Bissau.
Trąd występuje głównie w ubogich krajach tropikalnych (Afryka Równikowa, Azja Południowo-Wschodnia, Indie, wyspy Pacyfiku). Pisze dr Helena Pyz, prowadząca ośrodek dla trędowatych w Indiach: "Trąd jest bardziej problemem społecznym, niż medycznym. Szerzy się wśród ludzi niedożywionych od pokoleń, podatnych na infekcje, z małą odpornością, w środowiskach nędzy, gdzie często panuje brud, ciasnota i brak podstawowych warunków bytu, jak choćby czysta woda. Ważnym elementem w tej walce jest oświata medyczna, ale jak o niej mówić w kraju, gdzie jest ponad 90% analfabetów?"
Jak co roku pragniemy przypomnieć o pomocy trędowatym. Planujemy wysłanie kontenera z darami do ośrodka trędowatych w Indiach, prowadzonego przez o. Mariana Żelazka SVD. Ofiary na koszty transportu można przesyłać z dopiskiem "trąd".
|