Znak Ruchu Maitri
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Nr 2 (56), marzec 2002

PROBLEMY Z WODĄ W BANGLADESZU



W latach 70-tych większość mieszkańców Bangladeszu piła wodę prosto z rzek. Ponieważ była skażona ściekami, 250 tys. osób rocznie, zwłaszcza dzieci, umierało na choroby zakaźne, głównie biegunki krwotoczne. By temu zapobiec, UNICEF i rząd Bangladeszu rozpoczął program budowy studni. Dziś korzysta z nich ponad 95% mieszkańców kraju.
Okazuje się jednak, że wpadli z deszczu pod rynnę. Nikt bowiem nie sprawdził, czy woda w studniach jest wolna od zanieczyszczeń. Było to tragiczne zaniedbanie, gdyż - jak wykazały niedawne badania - połowa bangladeskich studni jest zatruta arsenem. Jest to silnie toksyczny metal ciężki. Jego najbardziej znany związek to arszenik. Dopuszczalna norma zawartości tego pierwiastka w wodzie pitnej wynosi do 10 ppb (części na miliard), tymczasem w niektórych ujęciach poziom skażenia wynosi 4000 ppb!
Pierwszymi objawami zatrucia arsenem są białe lub czarne przebarwienia skóry zwane melanozą. Następnie pojawiają się zmiany na skórze przypominające trąd. W końcu pojawiają się choroby nerek, uszkodzenia wątroby oraz nowotwory, zwłaszcza pęcherza moczowego oraz płuc. Po 8-14 latach powolnego zatruwania arsenem następuje śmierć. Od początku lat dziewięćdziesiątych zmarło z tego powodu co najmniej 7 tys. osób.
Związki arsenu są na terenach Bangladeszu naturalnym składnikiem skał i ziemi. W r. 1995 rząd Bangladeszu oficjalnie uznał istnienie problemu, a w r. 2000 zaapelował o pomoc do instytucji międzynarodowych. Obecnie badania prowadzi tam wielu naukowców z kilku krajów. Najważniejsze jest ustalenie, jak trucizna dostaje się do studni: na skutek utleniania się minerałów, czy też procesów zachodzących w korzeniach roślin. Gdy znajdą wyjaśnienie, będzie wiadomo, na jakiej głębokości kopać studnie.

Źródło: Internet oraz „Świat Nauki”


Czytaj więcej o problemach z wodą w Bangladeszu
  • Odwracanie fali - Bangladesz jest jednym z najbardziej zagrożonych powodzią krajów na świecie, ale społeczność mieszkająca na wybrzeżu podejmuje walkę z żywiołem.
  • Po powodzi - gdy fala przypływu uderzyła na wieś Jhatipari, Babu Mandal przebywał z matką i dwoma braćmi w lepiance krytej strzechą. Fala wysokości 6 m przewaliła się przez ich dom i w ciągu kilku sekund Babu (10 lat) i jego bracia (5 i 3 lata) zostali porwani przez potężny strumień wody.
  • Owoce przetrwania - mieszkańcy Bangladeszu zamiast zapór wodnych znów stosują tradycyjne praktyki przetrwania regularnych monsunów.
    Przeczytaj hasła w encyklopediach internetowych
    Encyklopedia Internautica
  • Informacja o Bangladeszu
  • Wszystkie hasła związane z Bangladeszem

    Otwarta Encyklopedia PWN

  • Informacja o Bangladeszu
  • Wszystkie hasła związane z Bangladeszem

    Internetowa Encyklopedia PWN

  • Informacja o Bangladeszu
  • Wszystkie hasła związane z Bangladeszem - kliknij na przycisk "szukaj"

    WIEM: Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna

  • Informacja o Bangladeszu
  • Wszystkie hasła związane z Bangladeszem


  • [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]