Podopieczny programu Adopcji Serca w Gdańsku
Na zaproszenie gdańskiego ośrodka Ruchu “Maitri” odwiedził Polskę w dniach 5-12 lipca 2021 były podopieczny Adopcji Serca – Ombeni Munganga z Demokratycznej Republiki Konga. Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach programu Ombeni miał szansę ukończyć szkołę podstawową, średnią oraz studia medyczne. Dzięki temu aktualnie odbywa staż we Francji jako lekarz anestezjolog. Jego wizyta jest elementem obchodów 25-lecia programu Adopcji Serca, zapoczątkowanego w 1996 roku w Rwandzie przez Ruch Maitri, Sekretariat Misyjny Księży Pallotynów Prowincji Chrystusa Króla oraz Zgromadzenie Sióstr Pallotynek.
Historia Ombeniego Mungangi
Ombeni urodził się w 1988 roku w Demokratycznej Republice Konga. Jego rodzice zmarli gdy był jeszcze dzieckiem. Wychowywali go krewni w ciężki warunkach, którzy mimo to pragnęli aby zdobył wykształcenie. Niestety edukacja w Kongo jest płatna, dlatego nie zawsze znajdowały się pieniądze na jej kontynuację. Z pomocą Ombeniemu przyszła siostra Weronika, pallotynka współpracująca z Ruchem “Maitri”. Zgłosiła go do programu Adopcji Serca, do którego został ostatecznie przyjęty pod koniec 1999 roku. Ombeni był wspierany przez swoich rodziców adopcyjnych aż do 2015 roku, a później w ramach Adopcji Serca prowadzonej przez misję Rutshuru w Kongo wraz z Ruchem „Maitri” korzystał ze stypendium. Dzięki programowi ukończył szkołę podstawową, następnie szkołę średnią, aż wreszcie studia medyczne. Kolejną fazą jego edukacji była nauka na specjalizacji anestezjologicznej w innym afrykańskim kraju – Beninie. Na jej zakończenie Ombeni otrzymał propozycję stażu we Francji, na którym znajduje się od 2019 roku do dziś.
Wizyta w Polsce
Pobyt Ombeniego w Polsce, zorganizowany przez gdański ośrodek Ruchu “Maitri”, miał niezwykle aktywny charakter. Rozpoczął się od wizyty w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, działającym w ramach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki temu spotkaniu były podopieczny Adopcji Serca miał szansę poznać polskich lekarzy oraz zobaczyć na żywo jak działa jedna z najlepszych placówek medycznych w kraju.
Kolejnym ważnym punktem wizyty był wyjazd Ombeniego na Żuławy Wiślane. Spotkał się tam z wieloletnią ofiarodawczynią i wolontariuszką Adopcji Serca, Panią Bożeną Lemierską. W trakcie spotkania Ombeni miał okazję zjeść tradycyjny polski obiad. Odebrał także puszkę z pieniędzmi, które mieszkańcy Lisowa i okolicy zebrali na pomoc potrzebującym w Aleppo w Syrii. W gdańskiej siedzibie Ruchu “Maitri” odbyło się natomiast spotkanie Ombeniego z wolontariuszami Adopcji Serca, podczas którego przedstawił swoją prezentację. Dotyczyła jego życiowej historii oraz planów na przyszłość. Na koniec spotkania Ombeni wygłosił poruszającą mowę, a oto jej fragment:
„Pomimo, że dziś mamy raczej w zwyczaju wysyłanie wiadomości z wyrazami wdzięczności, ja od zawsze żywiłem nadzieję, że uda mi się kiedyś Was spotkać żeby wyrazić moją głęboką wdzięczność. Jednak w jaki sposób wyrazić tę ogromną radością, która wypełnia moje serce, gdy marzenie tak bardzo wyczekiwane od wielu lat w końcu się spełnia? Jestem przekonany, że nie wystarczy powiedzieć zwykłego dziękuję, ale to co prawdziwie się liczy to wdzięczność za wszelką dobroć, którą otrzymałem. Jestem tutaj żeby powiedzieć, że jesteście wspaniałymi ludźmi, gdyż nie przestajecie nieść wsparcia tym wszystkim osieroconym dzieciom żyjącym w beznadziei. Niech Bóg Wam stale błogosławi za wszystkie gesty dobroczynności.”
Kulminacyjnym momentem wizyty Ombeniego w Polsce było spotkanie z rodzicami adopcyjnymi. Adopcja Serca w tym przypadku wykroczyła poza standardowy kontakt korespondencyjny i dała szansę dawniej wspieranemu dziecku osobistego podziękowania rodzicom adopcyjnym. Pomimo bariery językowej była to dla obu stron niezwykle wzruszająca chwila. Rodzice spędzili z Ombenim czas na zwiedzaniu Trójmiasta. Towarzyszyła im przy tym siostra Dominika, polska pallotynka wspierająca od lat Ombeniego w jego życiowych staraniach.
W wolnym czasie Ombeni zwiedził Trójmiasto w towarzystwie uczestników, wolontariuszy oraz pracowników Ruchu “Maitri” w Gdańsku. Polska przywitała go niezwykle gościnnie. Były podopiecznym programu Adopcji Serca ma nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie miał szansę odwiedzić nasz kraj. Liczy także, że poznane mu życzliwe osoby odwiedzą go kiedyś w Afryce, gdy wróci już tam na dobre i zakończy się pandemia.
Plany na przyszłość
Ombeni wkrótce zakończy swój staż we Francji. Planuje wrócić do Afryki, aby zdać końcowy egzamin uprawniający go do wykonywania zawodu lekarza anestezjologa. W Gomie, czyli mieście, w którym przez wiele lat mieszkał i do którego ma zamiar wrócić, będzie jedynym tego rodzaju specjalistą na ponad pół miliona mieszkańców. Marzeniem Ombeniego jest założenie oddziału pogotowia ratunkowego. Byłby to pierwszy taki ośrodek medyczny nie tylko w Gomie, lecz także w regionie. Aby jego plany miały szansę się ziścić niezbędne są pieniądze, a także dużo szczęścia i uporu. Widząc jednak jak wiele udało się osiągnąć byłemu podopiecznemu Adopcji Serca, wydaje się, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych.
Autor: Szymon Luliński
Program Adopcja Serca został rozpoczęty przez Ruch “Maitri” w 1996 roku w Rwandzie. Istotą adopcji na odległość jest objęcie indywidualnym patronatem dziecka ze skrajnie ubogiej rodziny. W ramach programu dzieci uzyskują dostęp do edukacji i długoletnią pomoc w utrzymaniu . Dzięki współpracy z misjonarzami rozwinął się w 10 krajach Afryki i Azji. W ciągu 25 lat istnienia programu tysiące dzieci zmieniło swój los oraz uzyskało szansę na lepsze życie. Jest to nadal możliwe dzięki ofiarności Patronów – Rodziców Adopcyjnych, którzy zapewniają wsparcie finansowe i przyczyniają się do rozwoju dziecka. Zobacz: https://www.maitri.pl/adopcja-serca/
Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata “Maitri” jest federacją Wspólnot katolików świeckich działającą od 1976 roku. Pochodzące ze staroindyjskiego sanskrytu słowo “maitri” oznacza braterstwo. Cele statutowe Ruchu to pomoc najbiedniejszym z biednych w krajach tzw. Trzeciego Świata, budzenie wrażliwości serc i sumień na godność tych osób, ich cierpienie oraz potrzeby, realizowane w poczuciu przyjaznej solidarności. Zobacz: https://www.maitri.pl/ruch-maitri/