ŚWIATOWY DZIEŃ TRĘDOWATYCH
Już po raz 32 obchodzimy w tym roku Światowy Dzień Trędowatych. Jest on obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia od 1954 r., obecnie w ponad 150 krajach. Jego celem jest osiągnięcie tego, by trędowaci byli leczeni jak wszyscy inni chorzy w poszanowaniu ich ludzkiej godności i wolności, by "zdrowi" uwolnili się od absurdalnego, a czasem zbrodniczego strachu, jaki mają przed tą chorobą i ludźmi, których dotknęła. Dzień ten ma uwrażliwiać światową opinię publiczną na problem trądu oraz pobudzać do czynnej solidarności z chorymi.
Inicjatorem Dnia był Raoul Follereau, wielki przyjaciel trędowatych. Zgodnie z jego życzeniem stał się on "wielkim spotkaniem miłości", dającym chorym poza znaczną pomocą materialną przede wszystkim radość i dumę z tego, że są traktowani jak ludzie.
Raoul Follereau był przede wszystkim wielkim poetą i pozostał nim na zawsze. W 23 roku życia wszedł na scenę Komedii Francuskiej. Niektóre jego sztuki teatralne były wystawiane po tysiąc razy.
Od najmłodszych lat jednak wszystkie swoje siły poświęcał walce z nędzą, niesprawiedliwością społeczną, wszelkiego rodzaju fanatyzmem. Przez całe życie piętnował egoizm bogatych i możnych, nikczemność tych, "co jedzą trzy razy dziennie przekonani, że reszta ludzi na świecie żyje podobnie".
Dlatego właśnie wprowadzał wciąż nowe inicjatywy, głosząc: "Nikt nie ma prawa być szczęśliwy w oderwaniu od innych", "Cywilizacja to miłość wzajemna". Najbardziej znane to "Godzina biednych", "Jeden dzień wojny dla pokoju" i "Walka z Trądem".
Raoul Follereau 32 razy objechał ziemię, odwiedzając 95 krajów, w służbie tych, których nazywał "najboleśniej uciśnioną mniejszością świata". Niewątpliwie jest on człowiekiem, który zbliżał się, dotknął i uścisnął największą liczbą trędowatych.
W r. 1952 zwrócił się do ONZ, by wypracować międzynarodowy statut dla trędowatych i zmienić ciągle liczne leprozoria-więzienia na ośrodki lecznicze i sanatoria dla chorych na trąd.
25 maja 1954 r. francuskie Zgromadzenie Narodowe jednogłośnie przyjęło projekt Follereau i wystąpiło z wnioskiem wciągnięcia go na porządek dzienny ONZ. Dokument ten miał służyć za podstawę większości praw, rozporządzeń czy regulaminów, które od tego czasu prawnie nadają wolność byłym "trędowatym". W tym samym roku Raoul Follereau ogłosił Światowy Dzień Trędowatych.
|