Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITR
Nr 6 (52), sierpień 2001

KTO PROTESTOWAŁ W GENUI

Rowerzyści protestujący przciw długom Trzeciego Świata
      W dniach15 - 22.08. odbywały się w Genui imprezy w ramach Forum Publicznego.
      W czwartek 19.07. odbył się międzynarodowy marsz migrantów.
      W piątek 20.07. "dzień akcji i nieposłuszeństwa obywatelskiego" przebiegał pod znakiem brutalnych starć z policją radykalnych grup, usiłujących sforsować mur odgradzający "czerwoną strefę" od reszty miasta. Zginął jeden z demonstrantów, zastrzelony przez policjanta. Niektóre związki zawodowe wzywały do strajku generalnego i wielkiej demonstracji robotniczej.
      W sobotę 21.07. odbyła się główna demonstracja międzynarodowa. Przemoc, jakiej widownią stała się Genua w piątek, spowodowała decyzję wielu organizacji o wycofaniu się z demonstracji ze względu na bezpieczeństwo swych członków. Również w sobotę doszło do licznych ekscesów.
      W czasie lipcowego szczytu G7 protestowały setki grup antyglobalistów, oskarżających międzynarodowe instytucje finansowe o prowadzenie polityki pogłębiającej nędzę Trzeciego Świata. Protesty organizowali syndykaliści, związkowcy, ekolodzy, pacyfiści, antyfaszyści, anarchiści, rowerzyści, socjaliści, imigranci, katolicy, komuniści... Swój przyjazd zapowiadali też terroryści.
      Zdecydowana większość spośród ok. 200 tys. demonstrantów organizowała protesty pokojowe. Niestety, ekscesy nielicznych, ekstremalnych grup uciekających się do przemocy zdominowały doniesienia mediów i zakłóciły przebieg demonstracji pokojowych.

  • Kilka organizacji zapowiedziało jednak ostry opór jako odpowiedź na wszelkie próby policji powstrzymania ich dostępu do jakiegokolwiek miejsca w Genui. Ich sobotnie starcia z policją zostały określone jako działania "czarnego bloku". Był on najgłośniejszy i najbardziej agresywny, choć niezbyt liczny. Kilka organizacji próbowało sforsować czerwoną strefę, walcząc z policją, siejąc przemoc i zniszczenie w mieście. Niektóre organizacje antyglobalistyczne uważają, że przemoc zwraca uwagę na ich punkt widzenia i cele. Wyróżniała się w tych ekscesach FAU - Freie ArbeiterInnen Union, niemiecka radykalna grupa o tendencjach anarchistycznych.

  • Tute Bianchi (ang. White Overalls - Białe Kombinezony) to luźna, międzynarodowa grupa "akcji bezpośredniej" - radykalnych przeciwników globalizacji. Działają we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Szwecji. Gwałtownie, ale raczej bez przemocy, wyrażają sprzeciw wobec kapitalizmu i instytucji międzynarodowych (jak WTO) i promowanie obywatelskiego nieposłuszeństwa. Używają domowego wyrobu wyposażenia do obrony przed tym, co uważają za przemoc policji. Ich nazwa pochodzi od białych kombinezonów i peleryn, które zakładają przed demonstracjami, by zabezpieczyć się przed wodą i gazami łzawiącymi.

  • Ya Basta! jest pierwszą radykalną organizacją antyglobalistyczną, założoną w 1996 r. we Włoszech na znak solidarności z chłopską partyzantką w meksykańskim stanie Chiapas. W Genui ogłosiła wojnę z G8, brała udział w starciach z policją. Jest blisko związana z Tute Bianchi. Obie organizacje nigdy nie kryły się z lewicowymi poglądami, podobnie jak z zamiłowaniem do potyczek z policją; podczas ostatnich "występów" w Pradze byli uzbrojeni w tarcze i pałki. Są zaliczani do najbardziej radykalnego, określanego mianem casseurs - rozrabiacy, odłamu antyglobalistów.


    Logo Genoa Social Forum
  • Genoa Social Forum (Genueńskie Forum Społeczne) było głównym organizatorem protestów w Genui. Zgromadziło ponad 700 ugrupowań - wyłącznie takich, które nie uciekają się do przemocy. Ostro skrytykowało taktykę i metody działania "czarnego bloku".


    Logo Drop the Debt
  • Drop the Debt występująca w ramach Forum jest zaliczana do fluffies - odłamu łagodnego. Kontynuuje działania Jubileuszu 2000 - światowego ruchu na rzecz oddłużenia krajów ubogich. Zdaniem przedstawicieli Banku Światowego i sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana, kampania zorganizowana przez Jubileusz 2000 walnie przyczyniła się do podjęcia oddłużania krajów ubogich dwa lata temu.

  • W Genui był też francuski ATTAC! - jedna z większych organizacji reprezentowanych w Genui. Istnieje od 1997 r. i zrzesza ponad 30 tys. członków. Jest to międzynarodowa grupa nacisku, działająca na rzecz bardziej sprawiedliwego podziału dóbr na świecie. Sprzeciwia się globalizacji finansowej, powiększającej nierówności społeczne. Domaga się m.in. nałożenia specjalnego podatku na międzynarodowe transakcje finansowe. Działacze ATTAC! wywiesili z mostu Monumentale w Genui gigantyczny napis: "Zatrzymać Bank Światowy".

  • Globalise Resistance - organizacja socjalistyczna mająca swe centrum w Wielkiej Brytanii, występująca przeciw "globalnemu wzrostowi włądzy korporacjia".

  • Indymedia - niezależna organizacja medialna, opisująca i rozpowszechniająca informacje o wielkich demonstracjach, prezentująca odmienny punkt widzenia, niż media korporacyjne.

          Masowe uliczne protesty antyglobalistów przybrały niespotykaną dotąd skalę i gwałtowność. Ich dopełnieniem i pogłębieniem były trwające non-stop imprezy kulturalne i polityczne. Protestujący uformawali "antyszczyt" w nadziei, że stworzy on płaszczyznę współpracy dla dziesiątków organizacji, poszukujących alternatyw do antydemokratycznej idei rządów globalnych, reprezentowanej przez G8.
          Rzecznik ATTAC-u, Christophe Agiton, powiedział: "Genua jest ważna, ponieważ rząd światowy [G8] jest tutaj i podejmuje decyzje ważne dla każdego.
          Jesteśmy tutaj, by im pokazać, że ludzie mają inne zdanie na temat, dokąd powinien zmierzać świat. Protest jest ważny, musimy pokazać, że jesteśmy w stanie być wszędzie tam, gdziekolwiek będą oni."



    Kampania przeciw długom trwa!
    Weź udział w akcji - wyślij list z apelem o anulowanie długów Trzeciego Świata.


  • [Spis treści numeru, który czytasz]
    [Skorowidz  tematyczny artykułów]
    [Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]
    [Strona główna]      [Napisz do nas]