OŚWIADCZENIE MIĘDZYNARODOWEGO RUCHU JUBILEUSZOWEGO
w sprawie Komunikatu Końcowego G7 z dnia 21 lipca 2001 r.
My, członkowie grupy kierującej JMI, reprezentujący 27 krajowych kampanii Jubileuszu na całym świecie, stwierdzamy z rozczarowaniem nieudolność kolejnej próby najbogatszych krajów w sprawie rozwiązania globalnego kryzysu zadłużenia, które pogłębia ubóstwo ponad 2 miliardów ludzi w krajach głęboko zadłużonych. Genua dawała pryzwódcom G7 wyjątkową szansę po fiasku szczytu na Okinawie. Lecz kolejny raz G7 nie podjęło wysiłku zastanowienia się nad Inicjatywą HIPC, która od czasu podjęcia jej w Kolonii nie pomogła w rozwiązaniu problemu długów.
Prawdą jest, że liczba krajów objętych Inicjatywą HIPC wzrosła od zeszłorocznego szczytu na Okinawie z 9 do 23. Ale również faktem jest, że większość, jeśli nie wszystkie te kraje osiągają teraz ponownie niezrównoważony poziom zadłużenia. Dlatego było bardzo sprytne, jeśli nie zarozumiałe ze strony G7, gratulowanie sobie istotnego postępu, który został osiągnięty w sprawie Inicjatywy. G7 twierdzi, że do dnia dzisiejszego kraje HIPC uzyskały redukcję zadłużenia w wysokości 53 miliardów dolarów z początkowych 74 miliardów. Przeczy to ocenom Banku Światowego, który w czerwcu 2001 podawał kwotę 34 miliardów dolarów.
W swym oświadczeniu G7 zachęca kraje, które nie osiągnęły jeszcze punktu decyzyjnego, do szybkiego podjęcia niezbędnych reform ekonomicznych i socjalnych, w tym rozwoju strategii ogólnej redukcji ubóstwa we współpracy z Bankiem Światowym i MFW. Według nas to właśnie te reformy pogłębiają relacje nierówności i zależności oraz kryzys zadłużenia. Podobnie Dokument w Sprawie Strategii Redukcji Ubóstwa staje się efektywnym narzędziem neoliberalnej polityki makroekonomicznej, jaką wprowadziły Programy Dostosowania Strukturalnego. Doświadczenie dwóch minionych dekad ukazuje, że ta polityka nie może wydobyć krajów ubogich z chronicznej nędzy i kryzysu zadłużenia. Wzywamy kraje G7 do zaprzestania zbędnego roztrząsania spraw Inicjatywy HIPC i stawienia czoła wyzwaniu całkowitego umorzenia długów krajów ubogich jako warunku zapewniającego trwałe wyjście z kryzysu zadłużenia.
Tłumaczyła Dorota Mikos
Kampania przeciw długom trwa! Weź udział w akcji - wyślij list z apelem o anulowanie długów Trzeciego Świata.
|