ANTYGLOBALIŚCI NIOSĄ ORĘDZIE NADZIEI
Przed szczytem G8 w Genui Jan Paweł II zaapelował do przywódców ośmiu najpotężniejszych krajów świata, aby nikt, żaden naród nie był wyłączony z kręgu ich uwagi. Papież wyraził przekonanie, że uczestnicy szczytu zobowiążą się do szerzenia kultury solidarności, która zaowocuje konkretnymi rozwiązaniami najcięższych problemów, z jakimi borykają się nasi bracia. Zaliczył do nich utrzymanie pokoju, ubóstwo, ochronę zdrowia i ochronę środowiska.
Watykański sekretarz stanu, kardynał Angelo Sodano, w przeddzień szczytu G8 powiedział, że Stolica Apostolska podziela krytyczną ocenę globalizacji i jej skutków. Kardynał wyraził opinię, że globalizacja jest wyzwaniem dla wolności. Oczekiwania papieża wobec szczytu G8 są bardzo konkretne: ma on nadzieję, że zrodzi się jakaś nowa inicjatywa na rzecz krajów najuboższych. Chodzi o ubóstwo, zdrowie i środowisko. Trzeba jednak uniknąć błędu, jakim byłoby oczekiwanie na odnowę świata po spotkaniu przywódców ośmiu państw - powiedział najbliższy współpracownik Papieża.
Kardynał Sodano dodał, że Watykan widzi w fali protestów przeciwko globalizacji orędzie nadziei. Jego zdaniem jest to znak, że na świecie istnieje jeszcze przywiązanie do wartości solidarności. W zjawisku globalizacji można odkryć powołanie człowieka do tworzenie jednej rodziny ludzkiej, zgodnie z planem Stwórcy - podkreślił Kardynał. Przypomniał on też zdanie papieża, że proces globalizacji sam w sobie nie jest ani dobry, ani zły. Wszystko zależy od tego, jaki robi się z niego użytek.
Papież zabrał głos również w czasie trwania szczytu - wyraził ubolewanie z powodu przemocy, jakiej widownią stała się Genua.
Kampania przeciw długom trwa! Weź udział w akcji - wyślij list z apelem o anulowanie długów Trzeciego Świata.
|