Znak Ruchu Maitri MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka
Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI
Skorowidz tematyczny artykułów

MY A TRZECI ŚWIAT
Artykuły różne

Ryż dla głodnych  nr 5-6 (96-97)

Ciekawa inicjatywa pomoc dla głodujących z wykorzystaniem Internetu.

Obrazek z egzotycznych motyli  nr 4 (95)
Niszczenie tropikalnej przyrody przez turystów kupujących egzotyczne pamiątki przybiera katastrofalne rozmiary.

Edukacja globalna i rozwojowa cz. I  nr 5 (84)
Edukacja globalna i rozwojowa cz. II  nr 1 (86)
Nowe wyzwanie i inspiracja dla pedagogiki współczesnej.

Zachłanni Europejczycy  nr 4 (83)
Unia Europejska wykorzystuje znacznie więcej zasobów naturalnych, niż ich faktycznie posiada.

Warto było  nr 3 (82)
Refleksje organizatorów i uczestników Trójmiejskiej Debaty Rozwojowej.

Czy pomoc to nasz interes?  nr 3 (82)
Często spotykamy się z twierdzeniem, że Polska i Polacy są zbyt biedni, by pomagać krajom ubogim. Jednak przy głębszym namyśle okazuje się, że takie podejście jest bardzo krótkowzroczne.

Adoptuj wyspę  nr 2 (81)
Program pomocy dla małych wysp na Malediwach po klęsce tsunami.

„Polska jest rajem - czas pomóc innym”  nr 2 (81)
Debata publiczna na temat polskiej pomocy rozwojowej krajom ubogim.

„Inwestowanie w rozwój” - praktyczny plan walki z ubóstwem  nr 1 (80)
Eksperci uznali Raport Projektu Milenijnego Narodów Zjednoczonych, „Inwestowanie w rozwój”, za skuteczny plan realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.

„Sercem i rozumem”  nr 6 (79)
Omówienie wypowiedzi Wł. Cimoszewicza na łamach Gazety Wyborczej na temat polskiej pomocy rozwojowej.

Milenijne cele rozwoju  nr 6 (70)
Wszystkie 191 państw członkowskich ONZ zobowiązało się, że do roku 2015...

Piłka nożna, trzeci świat i rasizm  nr 3 (67)
Ksenofobia, rasizm i brak zrozumienia, czemu Afrykańczycy przyjeżdżają do Polski, aby uprawiać sport - to smutna codzienność o podłożu rasistowskim.

Głód i dezodoranty  nr 1 (65)
czyli: ładnie pachnieć, czy pozwolić przeżyć?

Światowy Dzień bez Zakupów  nr 10 (64)

Kupujemy za dużo. Wydaje się nam, że nasze potrzeby są ogromne i czujemy potrzebę zaspokojenia ich. Trudno uwolnić się od rzeczy, a tym samym od świata reklamy, kolorowej telewizji, gazet, które wmawiają, że wszystko jest nam potrzebne.

Uczynić Mundial miejscem czystej gry  nr 5 (59)

Światowa akcja przeciwko pracy dzieci w przemyśle sportowym i jej efekty.

Za grzechy Północy płaci Południe  nr 4 (58)

W XXI w. można się spodziewać wzrostu tempa ocieplania klimatu. Sytuacja w krajach Południa staje się dramatyczna.

11 września zginęło ok. 35.000 osób  nr 2 (56)

Podobnie jak w inne dni, 11.09.2001 r. tysiące dzieci zmarło z głodu.

Będę walczył  nr 2 (56)

Dopóki kobiety będą płakać tak jak dziś, będę walczył...

Pomagając bogatym, krzywdząc biednych  nr 1 (55)

Sebastian Mallaby w swym artykule w The Washington Post z 5.11.2001 analizuje przyczyny niekorzystnego wizerunku Amerykanów i USA w oczach najbiedniejszych narodów. Oto najważniejsze myśli.

Świat po 11 września  nr 8 (54)

Konieczna nowa wizja świata.

"Moralność Kalego"  nr 8 (54)

Codzienie 37 tys. osób umiera na AIDS, malarię, gruźlicę itp., głównie w krajach ubogich. Wiele leków jest tam niedostępnych. Patenty zgodne z zasadami WTO sprawiają, że ich ceny są zbyt wysokie.

Ze świata w skrócie  nr 8 (54)

Wskaźnik rozwoju ludzkiego - sytuacja u nas i w krajach, do których dociera nasza pomoc.

Kuala Juru - Śmierć Pewnej Wsi  nr 4 (50)

Poetyckie refleksje Cecil Rajendry z Malezji nad fałszywym rozwojem.

Wrócił do ojczyzny po 170 latach  nr 3 (49)

Wypchany Buszmen, pokazywany jako osobliwość w hiszpańskim muzeum, powrócił jak bohater na kontynent, z którego wywieziono go 170 lat temu.

"Podróże z myszką"  nr 2 (48)

21 marca - Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

Woda, woda...  nr 4 (42)

Światowe problemy związane z rosnącymi niedoborami wody pitnej.

Światowy dzień trędowatych  nr 1 (39)

Obchodzony od 1954 roku w ostatnią niedzielę stycznia, jest szczególną (choć nie jedyną!) okazją do wyrażenia solidarności z chorymi i pomocy dla nich.

Zarobić na ubogich  nr 9 (38)

Honduras i Nikaragua, zniszczone przez huragan Mitch, wciąż zmuszane są do spłat odsetek od zadłużenia zagranicznego, przez co do sejfów bogatych instytucji finasowych trafiają pieniądze przeznaczone na pomoc w odbudowie tych krajów.

Korupcja a długi Trzeciego Świata  nr 6 (35)

Często spotykamy się z argumentem, że darowanie długów krajom ubogim nic nie da, gdyż wkrótce znów popadną w długi. Czy jednak winni są tylko dłużnicy?

Liczba ludności a zdrowie człowieka  nr 5 (34)

W latach 1970-90 ludność świata wzrosła o 40%, czyli o 1,6 miliarda. Oczekuje się, że w następnych dwóch dekadach wzrośnie o następne 1,7 miliarda, dając liczbę 7 miliardów ludzi. Potem jednak przyrost ludności powinien zacząć spadać, osiągając w roku 2110 stabilizację zaludnienia świata przy liczbie ok. 10,5 miliarda.

Długi Południa a nasze życie  nr 3 (32)
Długi Południa a nasze życie c.d.  nr 4 (33)

Kryzys spowodowany zadłużeniem ma katastrofalne skutki dla mieszkańców Trzeciego Świata, ale uderza także w mieszkańców krajów bogatych.

Uwolnić biednych od długów  nr 9 (28)

Rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją do grupy najbogatszych krajów-wierzycieli, wzywającej do redukcji zadłużenia międzynarodowego najbiedniejszych krajów świata. Pani Krystyna Szmukała z Anglii dzieli się swymi przemyśleniami, które mogą być nam pomocne w prowadzeniu tej akcji.

Zrujnowanie Rwandy  nr 9 (28)

Wydarzenia, które doprowadziły do ludobójstwa w Rwandzie, mają źródło we wcześniejszych procesach społecznych. Najważniejszą uprawą i źródłem dochodu była kawa. Po osiągnięciu niepodległości kawa przynosiła Rwandzie ponad 80% wpływów z eksportu. Później cena kawy drastycznie spadła. Kraj nawiedziło widmo głodu. W tym samym czasie sklepy na Zachodzie sprzedawały kawę za cenę ponad 20-krotnie wyższą od tej, którą płacono rwandyjskim rolnikom.

Konsumpcja sensem życia  nr 6 (25)

Coraz więcej Niemców widzi sens swego życia w konsumpcji i przyjemności. Wynika to z długofalowego badania opinii publicznej, prowadzonego od 1974 r. przez Instytut Demoskopii w Allensbach. Oprócz tendencji hedonistycznych stwierdzono jednak występowanie rosnącej grupy ludzi pragnących "nadać swemu życiu głębszy wymiar".

Światowy Dzień Trędowatych  nr 2 (12)

Światowy Dzień Trędowatych jest obchodzony w ostatnią niedzielę stycznia od 1954 r. w ponad 150 krajach. Jego celem jest osiągnięcie tego, by trędowaci byli leczeni jak wszyscy inni chorzy w poszanowaniu ich ludzkiej godności i wolności, by "zdrowi" uwolnili się od absurdalnego, a czasem zbrodniczego strachu, jaki mają przed tą chorobą i ludźmi, których dotknęła. Dzień ten ma uwrażliwiać światową opinię publiczną na problem trądu oraz pobudzać do czynnej solidarności z chorymi.

Mówi Raoul Follereau  nr 2 (12)

Trędowaci? W dwudziestym wieku istnienia chrześcijaństwa znalazłem ich w więzieniu, między obłąkanymi, zamkniętymi na niegościnnych cmentarzyskach albo skoszarowanych na pustyni, otoczonych drutami kolczastymi z wieżyczkami strażniczymi i karabinami maszynowymi.

Pozostawieni sami sobie  nr 1 (11)

Akcja humanitarna ONZ w Rwandzie i Zairze została określona mianem najbardziej bezsensownej operacji w historii tej organizacji. Dla uchodźców nie uczyniono nic. Nie pomogły apele Ojca Świętego ani głosy oburzenia opinii publicznej. Watykan, aby zaprotestować przeciw nieudolności ONZ, zaprzestał w listopadzie płacenia symbolicznej składki na UNICEF - organizacji NZ, mającej pomagać dzieciom. Unia Europejska też nie zdobyła się na żadną znaczącą akcję. Organizacje humanitarne działające w Rwandzie i Zairze oskarża się o niedowład, cynizm a nawet zbrodnie przeciw tym, którym mają pomagać.

Dramat naszych czasów  nr 10

Na świecie głoduje ponad 800 mln ludzi, inni zaś mają nadmiar żywności. Najgorzej jest w Afryce na południe od Sahary. Nad tymi problemami debatował w Rzymie szczyt FAO, w którym aktywny udział wziął Jan Paweł II.

Interesy kwitną  nr 10

Konflikt, w którym biorą udział plemiona Tutsi i Hutu, jest dla nas trudny do zrozumienia. Mówi się o wojnie etnicznej, która przeniosła się na teren Zairu. Znów giną ludzie, znów wycieńczenie, głód, choroby, brak wody, leków, odzieży, powodują cierpienie i masową śmierć. Czy rzeczywiście winni są tylko oni?

Śmietnik świata  nr 6

Wzrost ekonomiczny bogatych krajów Północy ma poza swą sterylną, lśniącą i błyskającą różnokolorowymi światłami fasadą również mniej barwną rzeczywistość - coraz potężniejsze hałdy śmieci i odpadów.

Głód - mity i rzeczywistość  nr 4

Zdumiewać może fakt, że dzisiaj, kiedy człowiek potrafi dotrzeć na Księżyc, latać szybciej niż dźwięk i przesyłać obrazy wokół globu w ciągu paru sekund, nie potrafimy nakarmić każdego człowieka. Głód nie jest problemem nowym, ale też nie widać, by sytuacja się poprawiała. Powszechnie funkcjonuje wiele mitów na temat przyczyn głodu rzekomych możliwości jego likwidacji. Chcemy ukazać ich prawdziwe oblicze.

Człowiek i pustynie  nr 3

W krajach rozwijających się ok. 1,8 mld osób cierpi na niedostatek wody pitnej. Sytuacja jest na tyle poważna, że na świecie co 6 sekund jedno dziecko umiera na skutek wysuszenia organizmu. Z powodu braku wody i jej złej jakości codziennie umiera ok. 40 tys. osób


[Skorowidz  tematyczny artykułów]
[Strona główna]      [Napisz do nas]
[Adopcja Serca  - pomoc dla sierot]