![]() |
MY A TRZECI ŚWIAT
Pismo gdańskiego ośrodka Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI |
Skorowidz tematyczny artykułów
|
INNE KRAJE TRZECIEGO ŚWIATA Budujemy szkołę w Zole nr 5-6 (96-97) ![]() Pamiętnik Ojca Jerzego nr 5-6 (96-97) ![]() Witam po długiej przerwie nr 5-6 (96-97) ![]() Spotkanie z o. Jerzym nr 5-6 (96-97) ![]() Wspomnienia z Sierra Leone cz. I nr 5 (90) Wspomnienia z Sierra Leone cz. II nr 6 (91) ![]() Dzieci ulicy potrzebują domu nr 2 (87) ![]() Somalia - śmietnik krajów bogatych nr 2 (81) ![]() Z raportu UNEP nr 2 (81) ![]() Każdy człowiek potrzebuje miłości cz. I nr 6 (79) Każdy człowiek potrzebuje miłości cz. II nr 1 (80) Każdy człowiek potrzebuje miłości cz. III nr 2 (81) ![]() Kartki z kalendarza cz. I nr 1 (74) Kartki z kalendarza cz. II nr 3 (76) Kartki z kalendarza cz. III nr 4 (77) Kartki z kalendarza cz. IV nr 6 (79) Kartki z kalendarza cz. V nr 1 (80) Kartki z kalendarza cz. VI nr 3 (82) ![]() Kawa czy kokaina? nr 7 (71) ![]() Trędowaty Hemlal nr 6 (70) ![]() Restavec nr 5 (69) ![]() Gorzki smak słodyczy nr 4 (68) ![]() Kenia w oczach wolontariusza cz. I nr 1 (65) ![]() Kenia w oczach wolontariuszy cz. II nr 2 (66) ![]() ![]()
Rok po obaleniu talibów nr 1 (65) Życie w Afganistanie zaczęło powoli wracać do normy, o ile można tak nazwać ruiny po bombardowaniach i nędzę. W każdym razie jest już bezpieczniej. Kenia - kraj bez wojen nr 7 (61) ![]() Problemy Kenii nr 7 (61) ![]() Timor - cena wolności nr 5 (59) ![]() 20 maja Timor Wschodni obchodził uroczyście pierwszy dzień niepodległości. Wtedy to narodziło się pierwsze niezawisłe państwo w nowym tysiącleciu.
Cz. I: Burkina Faso - kraj godności nr 3 (57) Nasz ośrodek w Gdańsku odwiedził o. Zbigniew Majewski, Redemptorysta, który pracował na misjach w Burkina Faso. Rozmawia z nim Wojciech Zięba.
Odwracanie fali nr 2 (56) Bangladesz jest jednym z najbardziej zagrożonych powodzią krajów na świecie, ale społeczność mieszkająca na wybrzeżu podejmuje walkę z żywiołem.
Po powodzi nr 2 (56) Gdy w Bangladeszu uderzyła fala przypływu, Babu Mandal przebywał z matką i dwoma braćmi w lepiance krytej strzechą. Fala wysokości 6 m przewaliła się przez ich dom i w ciągu kilku sekund bracia zostali porwani przez wodę.
Owoce przetrwania nr 2 (56) Mieszkańcy Bangladeszu zamiast zapór wodnych znów stosują tradycyjne praktyki przetrwania regularnych monsunów.
Problemy z wodą w Bangladeszu nr 2 (56) W latach 70-tych większość mieszkańców Bangladeszu piła wodę prosto z rzek. Ponieważ była skażona ściekami, 250 tys. osób rocznie umierało na choroby zakaźne. Zbudowano studnie i... powstały nowe problemy.
Wojna w Somalii nr 6 (44) Od końca lat osiemdziesiątych Somalia stała się areną jednej z najbardziej krwawych i okrutnych wojen domowych w Afryce. Konflikty rodowe doprowadziły do rozpadu państwa.
Problemy oddłużenia krajów ubogich nr 3 (41) Informacje z Gujany, RPA, Ugandy, demonstracja w Seattle oraz aktualny stan procesu oddłużenia.
Rozmowa z misjonarką z Togo nr 2 (40) Z siostrą Joanna Walą ze zgromadzenia Sióstr Salezjanek rozmawia Wojciech Zięba.
Zranione dzieci Ugandy nr 1 (39) UNICEF, Amnesty International i Human Rights Watch donoszą o uprowadzaniu ugandyjskich dzieci przez Lord's Resistance Army (LRA) - rebeliancką grupę dążącą przy poparciu rządu Sudanu do obalenia prezydenta Ugandy, Yowerri Museveniego.
Od jadłodajni do mikroprzedsiębiorstw nr 7 (36) Kobiety Limy (Peru) wymyśliły w latach 80-tych tanie jadłodajnie. Obecnie stworzyły mikroprzedsiębiorstwa rodzinne, stanowiące odpowiedź na bezrobocie.
Kraje w kryzysie nr 3 (32) Upadek Zambii. Zapaść w Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Uboga ósemka nr 2 (31) Jako przeciwieństwo bogactwa i władzy państw uprzemysłowionych G8, brytyjska organizacja Christian Aid opisała 8 państw biednych i bardzo zadłużonych - P8 (Poor 8). Są to: Jamajka, Boliwia, Nikaragua, Bangladesz, Tanzania, Malawi, Mozambik i Etiopia.
Byłem w Nirmal Hriday nr 1 (30) Jacek Wójcik w czasie wakacji 1975 r. wyjechał do Indii. Tam spotkał się z niewyobrażalną nędzą oraz z Matką Teresą i jej dziełem. Jego wyprawa stała się impulsem do powstania Ruchu Maitri. Po powrocie do Warszawy Jacek opisał swój kilkudniowy pobyt w domach Matki Teresy i w slumsach Kalkuty.
Z życia Nigru nr 2 (21) Ten afrykański kraj leży na południe od Sahary w półpustynnym pasie Sahelu. Zamieszkuje go kilka grup etnicznych. Oto przykłady z życia codziennego wsi i zwyczajów rodzin z grupy etnicznej Zarma. Opracowanie na podstawie raportu, który sporządzili: pracownica socjalna Erika Araya oraz kierownik programu pomocy dzieciom ulicy w Chile, Yesid Chabur.
Brazylijskie dzieci ulicy nr 2 Brazylia uważana jest za ósmy najbogatszy kraj świata. Jednak większość dzieci w tym kraju jest głodna, obdarta i nie ma szans na opiekę lekarską. Stają się też ofiarą przemocy ze strony policji oraz zwierzyną łowną.
Informacje o poszcz. krajach znajdziesz w encyklopediach internetowych:
Zapoznaj się też ze stronami obcojęzycznymi: ReliefWeb is a project of the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). This page contains a list of the latest major documents added to ReliefWeb by country. |
|
[Skorowidz tematyczny artykułów] |
![]() |